Koncertem wybitnego amerykańskiego saksofonisty Brandforda Marsalisa rozpoczynają się w czwartek wieczorem 60. Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Zaduszki zwane "wędrującym festiwalem" odbędą się w pięciu miastach: Krakowie, Wieliczce, Trzebini, Lanckoronie i Zabierzowie.
W tegorocznej jubileuszowej edycji festiwalu, trwającej od 29 października do 9 listopada, wystąpią gwiazdy światowego formatu; obok inaugurującego wydarzenie koncertem w kościele św. Katarzyny Brandforda Marsalisa, będą to m.in. John Scofield i kwartet Joe Lovano, Carla Bley Trio, Oregon oraz Laboratorium, Boba Jazz Band, Adam Kawończyk Quartet, Zbigi International Projeckt, Jacek Pelc Song Book.
"Krakowskie Zaduszki Jazzowe istnieją już 60 lat. Są, obok festiwalu w Newport w Stanach Zjednoczonych, jednym z najstarszych na świecie festiwali jazzowych - powiedział PAP Marek Stryszowski, dyrektor festiwalu. - Wraz z naszym jubileuszem obchodzą swoje urodziny zespoły: znakomitość amerykańska, czyli grupa Oregon - 45 lat i polska formacja Laboratorium, która również obchodzi 45 lat. A zespół, który wystąpi podczas gali jazzu tradycyjnego, Boba Jazz Band ma jubileusz 35-lecia”.
W klimat listopadowych świąt wpisują się specjalne koncerty upamiętniające wielkich ludzi jazzu. W sam dzień Zaduszek w Kopalni Soli w Wieliczce zagrają Amerykanie: gitarzysta jazzowy John Scofield i saksofonista Joe Lovano w koncercie "Miles Davis in Memoriam". Jako support wystąpi kwartet trębacza Adama Kawończyka. "Scofield i Lovano to gwiazdy światowego formatu. Scofield grał z Davisem, a Kawończyk jest obok Urbaniaka, drugim polskim muzykiem, który był zaproszony przez Davisa do współpracy" - powiedział dyrektor festiwalu.
Odbędzie się też koncert „Zbigniew Seifert in Memoriam”, w którym wystąpią Maciej Strzelczyk, Wojtek Groborz, Bronisław Suchanek.
"Cieszymy się z udziału w festiwalu Carli Bley, wielkiej gwiazdy pianistyki jazzowej" - zaznaczył Stryszowski. Bley, organistka, kompozytorka, aranżerka, przedstawicielka eksperymentalnego jazzu orkiestrowego wystąpi ze swym słynnym zespołem Andym Sheppardem, grającym na saksofonach tenorowym i sopranowym, oraz basistą Steve'em Swallowem.
Zaprezentowane też będą specjalne projekty zaduszkowe "Amela - blues o rozwianych włosach na wietrze" - spektakl poetycko-muzyczny Antoniego Krupy i Jarka Śmietany, multimedialny projekt artystyczny "Ananke Roots from Earth" oraz spektakl poetycko-muzyczny "Śmierć i miłość".
Ważnym wydarzeniem jest zainicjowana w 1987 r. przez Jana Budziaszka Msza św. jazzowa w intencji zmarłych muzyków jazzowych, celebrowana dorocznie w kościele oo. dominikanów. Tradycyjnie, od blisko dwudziestolecia stanowi ona znamienne zakończenie festiwalu. W program została oficjalnie wpisana dopiero w czasach postkomunistycznych, kiedy krakowskim PSJ kierował Marek Stryszowski.
Krakowskie koncerty zaduszkowe odbywać się będą w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, w Kopalni Soli w Wieliczce, w kinie Kijów, w Centrum Kultury Rotunda, w Jaszczurach oraz w Piwnicy pod Baranami. "Dziś praktycznie w Krakowie nie ma miejsca, w którym gra się jazz, gdzie nie byłoby koncertów zaduszkowych" - zaznaczył dyrektor festiwalu. Ponadto Zaduszki Jazzowe organizowane są w Trzebini, Lanckoronie i Zabierzowie.
Pierwsze Zaduszki Jazzowe obyły się 2 listopada w 1954 r. "W latach 50. w Polsce było już wielu znakomitych muzyków jazzowych grających na światowym poziomie. Znali się wszyscy, ale nie mieli możliwości spotkać się razem. Jedynym dniem w ciągu roku, w którym wszyscy dysponowali czasem, był Dzień Zaduszny. I właśnie tego dnia w 1954 roku doszło do spotkania wszystkich polskich jazzmanów na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Chociaż tamto muzykowanie nie miało charakteru koncertowego, a było to pierwsze ogólnopolskie jam session, to i tak do historii przeszło, jako pierwsze Krakowskie Zaduszki Jazzowe" - przypominał historię wydarzenia Wiesław Siekierski. Krakowskie Zaduszki Jazzowe trwać będą do 9 listopada. Więcej szczegółów na www.krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl (PAP)
abe/ pz/