Koncert wybitnego polskiego pianisty jazzowego Włodka Pawlika z zespołem zakończy w sobotni wieczór 54. Muzyczny Festiwal w Łańcucie (Podkarpacie). Artystom towarzyszyć będzie Concertino Chamber Orchestra pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka.
W programie finałowego koncertu, który zabrzmi w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, znajdą się kompozycje Włodka Pawlika rozpisane na orkiestrę.
Włodzimierz Pawlik (1958 r.) polski kompozytor, pianista, pochodzi z Kielc. Od lat 90. jest liderem tria jazzowego Włodek Pawlik Trio, które odnosi sukcesy w Polsce i w USA. Współpracuje także z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet.
W 2014 r. Pawlik otrzymał prestiżową statuetkę Grammy za album „Night in Calisia”. Najważniejsze wyróżnienie amerykańskiego przemysłu fonograficznego trafiło do Pawlika w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Kilka miesięcy później odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Później ukończył też studia na wydziale jazzowym Hochschule fuer Musik w Hamburgu. Ma w swoim dorobku ponad 20 autorskich płyt. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco.
Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in. North Sea Jazz Festival (Haga 1998), European Jazz Festival (Ateny 2006), Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, a także na festiwalach muzyki poważnej.
Jest też twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego.
Tegoroczny festiwal rozpoczął się w sobotę 23 maja. Imprezę otworzyła wystawiona po raz pierwszy w historii łańcuckiego festiwalu opera; na scenie plenerowej, ustawionej w zamkowym parku, chór i soliści Opery Krakowskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jewgienija Wołyńskiego wykonali jedną z najpopularniejszych oper komicznych „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego.
W czasie festiwalowego tygodnia przewidziano łącznie dziesięć koncertów, w tym dwa tzw. nocne. Przed festiwalową publicznością występowali wybitni artyści. Wśród nich światowej sławy polska mezzosopranistka Ewa Podleś, skrzypek Piotr Pławner, sopranistka Olga Pasiecznik, a także Kukla Band, czy Krystyna Janda.
W programie muzycznych wieczorów znalazły się kompozycje okresu renesansu, klasycyzmu, romantyzmu oraz współczesne utwory, a także włoskie kantaty i pieśni w wykonaniu światowej sławy kontratenora Andreasa Scholla, czy polska muzyka baroku w wykonaniu barokowego zespołu z Wrocławia Baroque Ensemble.
Wzorem lat ubiegłych większość koncertów odbywała się w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, ale także w Filharmonii Podkarpackiej, w kościele w Łańcucie i – podobnie jak w minione lata - w zamkowym parku.
Właśnie koncerty plenerowe cieszą się największą popularnością wśród publiczności, dlatego organizatorzy festiwalu w tym roku przewidzieli dwa takie wydarzenia. Oprócz opery otwierającej festiwal, w łańcuckim parku zabrzmiały jeszcze „najpiękniejsze piosenki światowego kina” w wykonaniu Kukla Band pod dyrekcją i w autorskim programie pochodzącego z Rzeszowa Zygmunta Kukli.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka (dawniej Państwowa Filharmonia) im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś. (PAP)
api/ par/