Międzynarodowa wystawa "Europa Jagiellonica 1386-1572" będzie jedną z najważniejszych ekspozycji współorganizowaną w najbliższych miesiącach przez Zamek Królewski w Warszawie. Druga część tej wystawy będzie prezentowana w stołecznym Muzeum Narodowym. Plany Zamku na najbliższe lata - do 2015 roku - zaprezentowano w środę w Warszawie.
Zastępca dyrektora Zamku Królewskiego ds. naukowych, edukacyjnych, muzealnych i zbiorów Przemysław Mrozowski podkreślił, że w planach wystawienniczych zamku prezentacja "Europa Jagiellonica" to najważniejsza wystawa i wielkie wydarzenie.
W stolicy ekspozycja zostanie otwarta 29 października br. i potrwa do 27 stycznia 2013. Jej autorzy chcą zaprezentować zjawisko integracji kulturowej, gospodarczej i częściowo również politycznej, które można było zaobserwować na terenie Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej w okresie gdy Jagiellonowie zasiadali na tronie polskim, Czech i Węgier, a umocnieniu wpływów "Domu Jagiellońskiego" służyły np. małżeństwa córek Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta I Starego z przedstawicielami rodów panujących w Bawarii, Brandenburgii, Saksonii, Brunszwiku, na Pomorzu, w Szwecji czy na Węgrzech.
Pokazane zostaną koneksje rodzinne oraz kontakty z innymi państwami i dworami europejskimi np. z Habsburgami, a także wojny z Turcją i Rosją. Druga część wystawy, pokazywana w tym samym czasie w Muzeum Narodowym w Warszawie, prezentować będzie rozwój życia artystycznego na ziemiach pozostających pod rządami Jagiellonów. Przybliżona zostanie twórczość najważniejszych artystów, pokazany - rozkwit sztuki w najważniejszych miejskich ośrodkach.
Mrozowski zwrócił uwagę, że prace nad przygotowaniem tej międzynarodowej ekspozycji rozpoczęły się już w 1999 roku. Współorganizatorami są także Galerie Stredoceskeho Kraje w Kutnej Horze, Haus der Brandenburgisch-Preussischen Geschichte w Poczdamie, Uniwersytet w Lipsku. W maju rozpoczęła się pierwsza odsłona wystawy - w galerii w czeskiej Kutnej Horze, a po pokazie w Warszawie ekspozycja będzie pokazywana też w Poczdamie.
W stolicy ekspozycja zostanie otwarta 29 października br. i potrwa do 27 stycznia 2013. Jej autorzy chcą zaprezentować zjawisko integracji kulturowej, gospodarczej i częściowo również politycznej, które można było zaobserwować na terenie Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej w okresie gdy Jagiellonowie zasiadali na tronie polskim, Czech i Węgier.
"To będą trzy odsłony, potrzebne do tego, aby - zachowując jądro, podstawowy zasób dzieł - zmieniać nieco prezentację w poszczególnych krajach, a tym samym szerzej zaprezentować temat wystawy. Europa Jagiellońska to - zwłaszcza dla Polaków - Polska złotego wieku. Na ile był to mit, a na ile rzeczywistość? Ta wystawa trochę ma to pokazać. Będziemy się starali zaprezentować nie tylko wybitne dzieła sztuki, które w tym czasie powstawały i które mają pokazać pewne wspólne oblicze artystyczne, ale też podjąć dyskusję na szerszym forum np. na sesjach naukowych"- opowiadał Mrozowski. Prezentacja warszawska zgromadzi ok. 350 eksponatów.
Wśród planowanych na Zamku Królewskim wystaw jest też otwierana 26 czerwca wystawa "Szkoła aleksandryjska. Polskie badania archeologiczne i prace konserwatorskie na Kom el-Dikka 1960-2011", organizowana przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Przedstawi ona osiągnięcia polskich archeologów pracujących nieprzerwanie od ponad pół wieku na stanowisku Kom el-Dikka w Aleksandrii.
W planach jest też kilka ekspozycji organizowanych przez Zamek Królewski za granicą. W 2013 roku odbędzie się "Imago Ukrainae", wystawa pokazywana w Kijowie, Dniepropietrowsku i Lwowie; będzie to prezentacja ok. 660 dawnych map przedstawiających głównie I Rzeczpospolitą z jej wschodnimi terenami, obejmującymi ziemie ukraińskie, które obecnie wchodzą w skład dzisiejszej Ukrainy. W 2014 roku w Akademii św. Łukasza w Rzymie zostanie zaprezentowana wystawa "Bacciarelli". W Muzeum Narodowym w Pekinie, na przełomie 2013 i 2014 roku planowana jest prezentacja polskiej sztuki - od oświecenia do romantyzmu. Na rok 2015 zaplanowano wystawę w Sankt Petersburgu "Klasycyzm rosyjski, klasycyzm polski" ze zbiorów Zamku Królewskiego i Muzeum Łazienki Królewskie.
W planach Zamku są także inwestycje, częściowo finansowane przez ministerstwo kultury. Najbliższe realizacje to m.in. wymiana serwerów na terenie całego kompleksu zamkowego - co jest wymuszone procesem digitalizacji zbiorów; renowacja elewacji wschodniej Zamku Królewskiego, rewaloryzacja Ogrodu Górnego i Skarpy Południowej.(PAP)
agz/ ls/