Unikatową kolekcję zdjęć Jana Karskiego z pobytu w Azji w 1955 roku można od środy oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. Ekspozycja przygotowana została w ramach łódzkich obchodów Roku Jana Karskiego - legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.
Magdalena Krajewska-Sochala z łódzkiego muzeum przypomniała, że w grudniu ub. roku Sejm uchwalił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego. Stało się to również dzięki inicjatywie i staraniom Muzeum Miasta Łodzi. Z tej okazji przez cały 2014 rok placówka organizuje m.in.: wystawy, spotkania, wykłady czy zajęcia edukacyjne.
Zwróciła uwagę, że do tej pory program obchodów skupiał się na wojennej działalności Karskiego. Teraz przygotowano specjalną, czasową wystawę, poświęconą jednemu z najciekawszych epizodów z jego życia. W 1955 roku Karski na zlecenie Departamentu Stanu USA wyruszył na "pół-dyplomatyczną" misję do krajów Azji, które po odzyskaniu niepodległości stanęły przed wyborem swoich ścieżek rozwoju. Niektóre z nich znajdowały się u progu wojny domowej.
Podczas kilku miesięcy podróży Karski odbył kilkadziesiąt spotkań z mieszkańcami m.in. Wietnamu, Birmy, Pakistanu czy Filipin. Opowiadał im o zagrożeniach, jakie niesie za sobą komunizm i jak złudne są jego hasła. Oprócz przekazywania wiedzy, badał nastroje obywateli, poznawał ich spojrzenie na ustrój komunistyczny oraz obserwował panujące wokół realia.
"Wystawa ma za zadanie przybliżyć odbiorcom jeszcze jedno oblicze Jana Karskiego - dyplomaty, a także pokazać czasy zimnej wojny w egzotycznych krajach Azji uwikłanych w międzypaństwowe rozgrywki" - wyjaśnia Krajewska-Sochala.
Na ekspozycji zaprezentowana zostanie unikatowa kolekcja zdjęć Karskiego z pobytu w Azji w 1955 roku przekazanych przez niego wraz z innymi pamiątkami do Muzeum Miasta Łodzi. Wystawie, która potrwa do 18 stycznia 2015 roku, towarzyszyć będą spotkania, warsztaty, oprowadzania kuratorskie oraz publikacja wydawnictwa "Jan Karski - ambasador demokracji".
Jan Karski (Jan Kozielewski) urodził się w Łodzi w 1914 roku, zmarł w Waszyngtonie w 2000 roku. Przed wybuchem II wojny światowej był pracownikiem MSZ. W czasie okupacji działał w konspiracji jako kurier władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako pierwszy przedstawił aliantom szczegółową relację o eksterminacji Żydów, ale jego apele o ratunek nie przyniosły rezultatów.
Po wojnie Karski pozostał na emigracji w USA, pracując na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown. W 1994 r. dostał honorowe obywatelstwo Izraela. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2012 r. prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. Karski jest kawalerem Orderu Orła Białego. (PAP)
jaw/ dym/