Wystawa projektów scenografii teatralnych, kostiumów, a także plakatów autorstwa prof. Andrzeja Strumiłły została otwarta w Mińsku na Białorusi. Ekspozycję przygotowało Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Wystawę można oglądać do 5 marca w Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej Republiki Białoruś w Mińsku. Została przygotowana przez artystę, Muzeum Podlaskie oraz Instytut Polski w Mińsku.
"Teatralia" - jak mówi dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski - to określenie Strumiłły na jego twórczość związaną ze sztuką sceniczną. "Nie jest to zwykła scenografia, która zazwyczaj jest dziełem użytkowym, podporządkowanym wizji reżysera. W wykonaniu Strumiłły wykracza poza utarte schematy. Jest samodzielnym dziełem. Takim, które może istnieć gdy spektakl, przy którym pracował, zszedł już z teatralnej czy operowej sceny" - uważa Lechowski. W jego ocenie to "siła talentu, wiedzy i wrażliwości" artysty.
Na wystawie można zobaczyć ok. 60 prac. To projekty kostiumów teatralnych, elementów scenografii, aranżacji scen oraz plakaty. Są to realizacje m.in. projektów z dramatu "Ptaki" Arystofanesa, które kilkanaście lat temu były grane w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, projektów do Teatru Telewizji. Wśród plakatów prezentowany jest plakat do opery "Straszny dwór", która wystawiana była na otwarcie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
"Teatralia" to część wystawy retrospektywy Strumiłły, która w 2013 roku, z okazji 86 urodzin profesora, była prezentowana w Białymstoku. W kwietniu będzie prezentowana w Potocku na Białorusi, a w Brześciu w tym samym czasie mają być pokazywana sztuka edytorska Strumiłły. Lechowski powiedział, że wystawy to ogromna zasługa pracy Instytutu Polskiego w Mińsku.
Strumiłło określa siebie jako "obywatela Wielkiego Księstwa Litewskiego". W wywiadach zawsze podkreśla, że urodził się w Wilnie, ma związki z północno-wschodnią Polską (mieszka w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie - PAP) i bliskie są mu "nacje sąsiednie" - Litwini i Białorusini.
Lechowski mówił PAP, że w Mińsku urodził się ojciec Strumiłły, więc to miasto - jak dodał - to korzenie artysty. Powiedział też, że Strumiłło na Białorusi jest znany i ceniony - organizował plenery dla młodych białoruskich artystów, był też promotorem i opiekunem dla niektórych z nich.
Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 roku w Wilnie. Uprawia wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Jest także podróżnikiem. Jego prace są cenione i pokazywane na całym świecie. (PAP)
swi/ agz/