Oryginalną broń, w tym karabiny i bagnety a także medale, fotografie przedstawiające wojenne zniszczenia można oglądać na otwartej właśnie w Muzeum Częstochowskim wystawie - "I wojna światowa w częstochowskich kolekcjach".
Jak powiedział PAP Mariusz Grzyb z działu historii Muzeum Częstochowskiego na ekspozycji udało się zgromadzić kilkaset eksponatów pochodzących m.in. z częstochowskich kolekcji prywatnych, Archiwum Państwowego w Częstochowie oraz Muzeum Częstochowskiego.
"Częstochowa (od 1813 roku) była pod zaborem rosyjskim. W czasie pierwszej wojny światowej mówiło się, że z wieży jasnogórskiej widać nawet linię frontu i walki, które toczyły się między zaborcami" - powiedział Grzyb i dodał, że na wystawie udało się zgromadzić wiele cennych oraz unikatowych pamiątek z tamtego okresu.
Muzeum prezentuje na niej oryginalną broń z końca XIX i początku XX wieku, w tym m.in. karabiny - Grass (Francja), Mosin (Rosja) oraz karabinki Berthier (Francja) i Mauser (Niemcy) a także bagnety, w tym nazywany przez francuskich żołnierzy "Rozalią" (1866 r.).
Odwiedzając wystawę będzie można również zobaczyć szable - polską, rosyjską, pruską i austro-węgierską.
Na ekspozycji zgromadzono również bogatą kolekcję odznak z austro-węgierskiej artylerii czy kolekcję orzełków polskich z lat 1913-1920. "Ciekawostką jest sztandar Drużyny Rzemieślniczej utworzonej w Częstochowie w 1916 roku. Była to jedna z wcześniejszych organizacji harcerskich, których celem było odzyskanie niepodległości. Unikatowe są też fotografie, które dokumentują zniszczenia jakich dokonali Rosjanie w czasie odwrotu. Wysadzali mosty i linie kolejowe" - dodał Grzyb.
Nie brakuje też przedmiotów pamiątkowych, którymi obdarowywano zasłużonych żołnierzy różnych formacji - pamiątkowych szabli, talerzy, medali, mosiężnych figurek żołnierzy, które mogły służyć np. jako ozdoby, czy przyciski do papieru.
Wizyta na wystawie jest również okazją do zapoznania się ze spostrzeżeniami nt. pierwszej wojny światowej opisywanymi przez zamieszkałą wówczas w Częstochowie trzynastolatkę Janinę. Obejrzeć można oryginalny pamiętnik, jego fragmenty prezentowane są również w formie wydruków.
Wystawę uzupełniają dokumenty z Archiwum Państwowego wśród których są m.in. ogłoszenia, plakaty. "Niezwykle ciekawy jest szczegółowy model z epoki (1914-1918) ciężkiego moździerza Skoda 305 mm - tzw. Chuda Emma. Wykonany został z mosiądzu, w niestety nieustalonej skali" – poinformował Grzyb. Są też wykonane współcześnie modele ciężkiego sprzętu - czołgi i pojazdy w skali 1:35.
Ekspozycję "I wojna światowa w częstochowskich kolekcjach" będzie można oglądać do końca grudnia. (PAP)
ktp/ abe/