Bohaterami wystawy Cztery razy Świat” w Muzeum Narodowym w Warszawie są czterej wybitni fotografowie - Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny, pracujący dla tygodnika „Świat”, ukazującego się w latach 1951-1969.
Fotoreporterzy „Świata” zdokumentowali polską rzeczywistość w okresie rządów Bieruta i Władysława Gomułki, z wieloma jej odcieniami i paradoksami. Na wystawę wybrano zdjęcia pokazujące wszechstronność oraz własny styl każdego z fotoreporterów.
Autorskie odbitki z epoki oraz wydruki na archiwalnych papierach barytowych z cyfrowo zreprodukowanych negatywów wyeksponowano w następujących odsłonach: eseje fotograficzne, w których szczególna uwaga autorów skupiała się na człowieku i jego emocjach, specjalnie wybranym motywie lub technicznym eksperymencie; fotoreportaże o szczególnym społecznym wydźwięku; cykle fotograficzne dokumentujące rytuały władzy, a wśród nich kulturalne imprezy masowe
Dorobek fotografów „Świata” wzbogacają obrazy z zagranicznych sesji fotograficznych, realizowanych na całym świecie, na przykład w Chinach, Indiach, Jugosławii, Mongolii, Norwegii, NRD, Sudanie, Włoszech, czy ZSRR.
Na wystawie znajdują się też zdjęcia nigdy nie opublikowane, które otrzymały specjalne oznaczenia.
„Świat” jest w dziejach prasy polskiej jednym z najciekawszych tygodników ilustrowanych dedykowanych fotografii. Publikowano tutaj nie tylko obrazy fotoreporterów zatrudnionych na stałe, ale także zdjęcia całej plejady polskich i zagranicznych fotografów oraz dziennikarzy, którzy ilustrowali własne teksty autorskimi zdjęciami.
Wystawę można oglądać do 22 maja (MNW)