50 fotografii pokazujących życie codzienne żołnierzy 1 Korpusu Polskiego PSZ na Zachodzie znalazło się na wystawie, którą od soboty można oglądać w salach muzealnych Kopca Kościuszki w Krakowie. Autor zdjęć to zmarły kilkanaście lat temu Karol Bieniak, żołnierz Wojska Polskiego.
"Fenomen tej ekspozycji polega na tym, że przybliża ona codzienne życie zwykłych, szeregowych żołnierzy. Dzięki nim przecież staliśmy się wolni” - powiedziała PAP kuratorka wystawy Liliana Kaczor.
Autorem czarno-białych fotografii jest zmarły kilkanaście lat temu Karol Bieniak. Pochodził z Krakowa, był żołnierzem Wojska Polskiego. Uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Służył w 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Po rozformowaniu jednostki – opisywała PAP kuratorka - Bieniak przekroczył granicę i na terenie Węgier został internowany. Uciekł z obozu i przez Jugosławię, Włochy, dotarł do Francji. Tu uczestniczył w formowaniu Armii Polskiej. Po załamaniu się obrony Francji został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Wcielony do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka wziął udział w obronie szkockiego wybrzeża.
Bieniak amatorsko uprawiał fotografię. Jego umiejętności zostały wykorzystane przez dowództwo 1 Dywizji Pancernej; szybko zyskał miano „fotografa pułkowego”. W trakcie swojej służby w Szkocji wykonał ok. 1,4 tys. zdjęć dokumentujących przede wszystkim życie codzienne żołnierzy, życie towarzyskie, szkolenia i ćwiczenia wojskowe, uroczystości wojskowe i religijne.
Syn Karola Bieniaka, Jerzy, przekazał Muzeum AK w Krakowie wszystkie fotografie ojca. Część z nich była prezentowana rok temu, również w salach muzealnych Kopca Kościuszki. Zwiedzający mogli wówczas obejrzeć fotoreportaż z pogrzebu gen. Władysława Sikorskiego w Wielkiej Brytanii. W przyszłym roku Muzeum AK oraz Komitet Kopca Kościuszki udostępnią prace Bieniaka ilustrujące umundurowanie żołnierzy walczących podczas II wojny światowej.
Wystawa pt. "Życie codzienne 1 Korpusu PSZ w obiektywie Karola Bieniaka” czynna będzie do 31 lipca.
1 Korpus Polski (PSZ) był wyższym związkiem taktycznym (jednostką organizacyjną wojska przeznaczoną do działań bojowych) Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1940-1947. Powstał z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. W skład 1 Korpusu Polskiego wchodziły m.in. brygady strzelców, pułk czołgów, batalion saperów, dywizjon rozpoznawczy, dywizjon artylerii ciężkiej, kompania łączności, kolumny samochodowa i sanitarna, parki samochodowy i uzbrojenia, dwa stałe szpitale wojenne.
Powołany korpus liczył prawie 3,5 tys. oficerów i prawie 11 tys. żołnierzy, miał bronić 200-kilometrowego odcinka szkockiego wybrzeża.
Struktura korpusu, który od 1942 roku był określany 1 Korpusem Pancerno-Motorowym, ulegała zmianom, np. 2. Brygada Strzelców została przemianowana na 10 Brygadę Kawalerii Pancernej, ta zaś dała początek 1 Dywizji Pancernej; 4 Brygadę Strzelców przemianowano na 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. Po wojnie część żołnierzy wróciła do Polski, a część pozostała na emigracji. (PAP)
bko/ agz/