Ponad 60 listów, które dostarczała poczta powstańcza można zobaczyć od piątku na wystawie we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego wystawę zdjęć dokumentujących walki powstańcze przygotowało także Dolnośląskie Centrum Fotografii.
Wystawa prezentowana w Muzeum Poczty i Telekomunikacji nosi tytuł „Listy do najbliższych. W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego”. To pierwsza całościowa prezentacja listów dostarczanych przez pocztę powstańczą, które znajdują się w zbiorach wrocławskiej placówki. „Chcemy zwrócić uwagę zwiedzających nie tylko na walory filatelistyczne tych wyjątkowych przesyłek, ale także na to o czym pisali mieszkańcy Warszawy w czasie powstania” - powiedziała PAP Karolina Kandut z działu oświatowego Muzeum.
Oprócz listów na ekspozycji prezentowane są również znaczki pocztowe wydawane przez pocztę powstańcza. Zwiedzający mogą także zobaczyć jedną z dwóch zachowanych do dziś skrzynek pocztowych z powstania.
Podczas powstania warszawskiego w stolicy działało kilka oddziałów poczty polowej. Jej inicjatorami byli harcerze z Szarych Szeregów. Jak podkreśliła Kandut listy przesyłane pocztą powstańczą musiały spełniać określone wymogi. „Nie mogły zawierać więcej niż 25 słów, choć nie zawsze było to przestrzegane, szczególnie jak autorkami listów były kobiety, a pełniący społecznie swą funkcję cenzorzy, przymykali na to oko” - wyjaśniała Kandut.
Dodała, że powstańcy najczęściej pisali swoje listy ołówkiem, a papier listowy często zastępowany był kartonowymi fragmentami pudełek papierosów, drukami przekazów pieniężnych, biletami wizytowymi, kartkami z notatnika, czy nawet papierem toaletowym.
„Do 17 sierpnia 1944 r. przesłano łącznie ok. 50 tys. listów. Równie imponującą liczbą jest 6 tys. – taka była średnia ilość przesyłek roznoszonych każdego dnia powstania” - podkreśliła Kandut.
Ekspozycję w MPiT można oglądać do 13 października.
Wystawę z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego przygotowało również Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”. Na ekspozycji można zobaczyć kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez uczestników powstania. To fotografie wykonane przez: Stefana Bałuka, Sylwestra Brauna, Tadeusza Bukowskiego, Wiesława Chrzanowskiego, Jerzego Tomaszewskiego i Józefa Jerzego Karpińskiego.
„Kilka z nich pokazuje ulice Warszawy tuż przed wybuchem powstania, pozostałe dokumentują walki powstańcze” - powiedział PAP Jan Bortkiewicz, kierownik „Domku Romańskiego”. Tę wystawę można oglądać do 27 września.(PAP)
pdo/ ls/