Wicepremier Piotr Gliński otworzył w piątek w Poznaniu wystawę „Imagines Medii Aevi”. Ekspozycja w Muzeum Narodowym, poświęcona sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do ok. 1530 roku, przygotowana została z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
„To wystawa, która świadczy, może w najlepszy sposób, właśnie poprzez sztukę, poprzez to wszystko, co zostało stworzone przez 1000 lat (…) o polskim chrześcijaństwie, o naszej historii i o tym pięknym jubileuszu rocznicy 1050-lecia polskiego chrztu. Chrztu, który uformował nas jako społeczeństwo, jako państwo, jako kraj i wspólnotę polityczną należącą do zachodniej sfery cywilizacji” – mówił w Poznaniu podczas wieczornego wernisażu, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
„Pamiętajmy zawsze, że zawdzięczamy to chrześcijaństwu i zawdzięczamy to także tym pięknym dziełom, które będziemy mogli dzisiaj obejrzeć” – dodał.
„To wystawa, która świadczy, może w najlepszy sposób, właśnie poprzez sztukę, poprzez to wszystko, co zostało stworzone przez 1000 lat (…) o polskim chrześcijaństwie, o naszej historii i o tym pięknym jubileuszu rocznicy 1050-lecia polskiego chrztu. Chrztu, który uformował nas jako społeczeństwo, jako państwo, jako kraj i wspólnotę polityczną należącą do zachodniej sfery cywilizacji” – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaznaczył podczas uroczystości, że wystawa nie tylko wpisuje się w obchody jubileuszu, ale i jest ich idealnym uzupełnieniem.
„To jest coś, co jest zawsze wzruszające – popatrzeć na Kościół jako na tę wspólnotę kulturotwórczą, która bez środków przechowała przez setki lat arcydzieła. Praktycznie, gdy każdy domaga się budżetu i jednocześnie zapewnionej gwarancji, tutaj bez żadnych gwarancji, bez żadnych budżetów Kościół przechował niezwykłe dobro” – powiedział abp Gądecki.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski i b. premier Hanna Suchocka.
Założeniem wystawy jest ukazanie bogactwa sztuki średniowiecza w oparciu o wybór dzieł przechowywanych w zbiorach państwowych i kościelnych w Polsce. Złoży się na nią ok. 100 eksponatów – rzeźb, obrazów, obiektów rzemiosła i detali architektonicznych. Skarby sprowadzone do Poznania z całej Polski podziwiać będzie można w Muzeum Narodowym do 17 lipca.
Jak podkreślają autorzy ekspozycji, na średniowiecze przypadała przeszło połowa naszej państwowej historii – to czas, kiedy ostatecznie wykształciła i utrwaliła się polska państwowość i z którego wyrasta polska tożsamość.
„Tej wystawy, przy okazji 1050-lecia chrztu Polski, nie mogło nie być. Zasadniczym kryterium doboru obiektów była przede wszystkim jakość artystyczna, pokazanie tego, że w tej pierwszej połowie naszego tysiąclecia pojawiały się znakomite dzieła sztuki” – powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciech Suchocki.
Według twórców ekspozycji, prezentowany wybór dzieł niemal wyłącznie dotyczy sztuki sakralnej, ale pomyślany został w taki sposób, by ukazać rolę Kościoła jako obecnego od początku polskiej państwowości kustosza zabytków i równoległego, obok państwa, opiekuna bezcennych zasobów kultury.
Część obiektów pochodzi z czasów bliskich chrztowi Mieszka I; na ekspozycji prezentowana jest m.in. biżuteria, jaką nosili ówcześni Polacy, zgromadzono też krzyże relikwiarzowe używane przez duchownych.
Wśród najcenniejszych i najciekawszych dzieł prezentowanych w muzeum jest m.in. pochodząca ze zbiorów wawelskich włócznia św. Maurycego, tzw. „miecz św. Piotra” z katedry poznańskiej, stilus (rylec) z Giecza z przełomu X/XI w. czy uchodząca za najstarszą drewnianą rzeźbę maryjną w Polsce, powstała prawdopodobnie w XII w., Madonna z Ołoboku.
W formie prezentacji wideo na wystawie znalazł się też krucyfiks Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie.
„Choć mamy tu inne jego dzieła, zaś inspirację jego sztuką można odnaleźć w wielu obiektach znajdujących się na tej wystawie, to jednak uznaliśmy za słuszne, by to zupełnie niezwykłe dzieło przynajmniej w filmowym obrazie znalazło się także na naszej ekspozycji. To najwspanialszy krucyfiks w historii sztuki europejskiej, tym samym także światowej” – powiedział Suchocki.
Akcentem kończącym wystawę jest dzieło sztuki współczesnej, kompozycja Stefana Gierowskiego „Malowanie dziesięciorga przykazań”.
Dyrektor muzeum podkreślił, że przygotowania do prezentacji ekspozycji trwały zaledwie kilka miesięcy i nie udałoby się zgromadzić tylu bezcennych dzieł bez pomocy Kościoła i osobistego zaangażowania metropolity poznańskiego abp. Gądeckiego.
Wystawa "Imagines Medii Aevi” (z łac. "Obrazy średniowiecza") odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. (PAP)
ajw/ rpo/