Poszukiwanie własnego miejsca w powojennej rzeczywistości przy zachowaniu własnej tożsamości jest tematem wystawy „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970”. Można ją od czwartku oglądać w Bytomiu.
Wystawa na przykładzie Śląska prezentuje losy społeczności żydowskiej w Polsce po wojnie i odtwarza „żydowskie życie” w ramach wspólnoty i własnych organizacji. Ten nieznany szerzej temat został zilustrowany niepublikowanymi wcześniej zdjęciami, dokumentami i pamiątkami z polskich oraz zagranicznych archiwów i muzeów, a także ze zbiorów prywatnych.
Na wystawie zgromadzono m.in. materiały ze zbiorów Instytutu Yad Vashem, United States Holocaust Memorial w Waszyngtonie i Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Organizatorzy chcą przywrócić pamięć o losach społeczności żydowskiej i podejmowanych przez Żydów w Polsce próbach odbudowy życia po wojnie.
Wystawie towarzyszy kilka innych przedsięwzięć. Jednym z nich jest czwartkowa prezentacja wspomnień Ady Wolfstein, działaczki bytomskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w latach 1957–1968, i jej córki Eloe Laiken oraz konferencja pt. „Trudne decyzje. Wpływ wydarzeń Marca 1968 roku na życie społeczności żydowskiej w województwie katowickim”.
W czwartek wieczorem w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, gdzie jest prezentowana wystawa, wystąpi Jerzy Grunwald. Po koncercie montaż słowno-muzyczny zaprezentują aktor Teatru Żydowskiego Henryk Rajfer oraz siostry Zofia i Czesława Rayfer.
W piątek zostanie zorganizowany rajd edukacyjny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Bytomia, Gliwic, Katowic i Sosnowca. Przewodnikami po miejscach związanych z obecnością ludności żydowskiej w tych miastach po II wojnie światowej będą byli i obecni żydowscy mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
Wystawa „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970” będzie prezentowana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 31 stycznia 2013 r.
Wystawę oraz towarzyszące jej wydarzenia organizuje katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Fundacja Brama Cukermana oraz Ghetto Fighters' House Museum z Izraela. Przedsięwzięciu patronuje Ambasada Izraela w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.(PAP)
kon/ hes/