Z okazji 5-lecia Galerii Mistrzów Polskich Muzeum Miasta Łodzi przygotowało specjalną wystawę z dziełami polskiej sztuki współczesnej z kolekcji Krzysztofa Musiała. Od 22 października można oglądać obrazy i rysunki artystów tworzących na początku XX w.
"Różnorodna tematycznie i stylistycznie wystawa obejmuje 33 prace - obrazy olejne, gwasze, akwarele, pastele, rysunki węglem, ołówkiem, tuszem, kredką, flamastrem na papierze - dokumentujące młodopolskie i międzywojenne poszukiwania artystyczne oraz gust właściciela zbioru (kolekcjonera Krzysztofa Musiała-PAP)" – podkreśliła kurator wystawy Monika Nowakowska.
Wystawa "Kolekcji ciąg dalszy" powstała z okazji 5-lecia stałej ekspozycji w Galerii Mistrzów Polskich Muzeum Miasta Łodzi. Wystawa jubileuszowa, która zostanie otwarta 22 października, to prezentacja dzieł zakupionych przez Krzysztofa Musiała w ciągu ostatnich pięciu lat. Jak poinformowała kurator, będą to obrazy i rysunki polskich artystów tworzących w pierwszej połowie XX wieku, zarówno mistrzów z Galerii, takich jak Leopold Gottlieb, Konrad Krzyżanowski, Zygmunt Waliszewski, Tymon Niesiołowski czy Alfons Karpiński, jak i autorów, których prac do tej pory brakowało w kolekcji np. Bronisławy Rychter-Janowskiej, Stanisława Eleszkiewicza, Stanisława Kamockiego, Bolesława Cybisa, Marka Włodarskiego.
Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z Krzysztofem Musiałem, który opowie o swoich kolekcjonerskich pasjach i międzynarodowym rynku sztuki. Musiał jest jednym z największych kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej i mecenasem wielu wydarzeń artystycznych z dziedziny malarstwa, muzyki i literatury.
W ramach stałej wystawy Muzeum Miasta Łodzi zatytułowanej Galeria Mistrzów Polskich prezentowane są prace m.in. Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Wojciecha Kossaka, Henryka Siemiradzkiego, Wojciecha Gersona, Tadeusza Makowskiego, Gustawa Gwozdeckiego i Leopolda Gottlieba. Jedna z nich - "Martwa Natura" Henryka Epsteina z ok. 1936 roku – została podarowana Muzeum przez kolekcjonera.
Składa się na nią 125 prac, obrazów, rzeźb i rysunków autorstwa wybitnych polskich artystów z drugiej połowy XIX i pierwszej XX wieku. Wszystkie zostały wypożyczone Muzeum przez Krzysztofa Musiała.
Podział prac na 15 grup tematycznych – gabinetów ma przybliżyć najciekawsze, a zarazem najbardziej charakterystyczne problemy i kierunki poszukiwań okresu przedwojennego, pokazując jednocześnie różnorodność polskiej sztuki nowoczesnej. Dopełnieniem prezentacji jest oprawa muzyczna z epoki. (PAP)
agm/ jzi/