Postać Henryka Sienkiewicza jako zaangażowanego społecznika przybliża wystawa prezentowana od wtorku w poznańskim Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza. Laureat literackiej nagrody Nobla, autor "Trylogii" i "Quo vadis" jest patronem 2016 roku.
Wystawa „Sienkiewicz – społecznik” inauguruje w Poznaniu Rok Sienkiewiczowski. Wiele zgromadzonych na niej oryginałów dokumentów i rękopisów nie było dotąd prezentowanych.
„Głównym punktem ekspozycji będzie brulion +Listu otwartego do J.C. Mości Wilhelma II+, króla pruskiego przeciwko polityce pruskiej wobec Polaków. Sienkiewicz pisze go na fali odbywających się w Wielkopolsce strajków w szkole wrzesińskiej. Potem do tego protestu dołączyły się dzieci ze szkół poznańskich. Wymowa tego listu jest porażająca także dziś” - powiedziała PAP kierownik placówki Anna Surzyńska-Błaszak.
Jak dodała, list zdobył duży rozgłos dzięki temu, że Henryk Sienkiewicz rozesłał go do europejskiej prasy. „On się ukazał właściwie wszędzie – łącznie z gazetami w Prusach. Nabrał niebywałego wydźwięku politycznego i społecznego” – podkreśliła.
Na wystawie prezentowane są także utwory wierszowane Sienkiewicza, dokumenty dotyczące pracy twórcy jako prezesa Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, a także telegramy od dzieci wraz z księgą podpisów. „To są rzeczy ogromnie wzruszające. Dzieci ze szkół poznańskich dziękują za to, że +kochany pisarz+ wstawia się za nimi i ich broni” - zaznaczyła Surzyńska-Błaszak.
Kierownik poznańskiej placówki podkreśliła, że Henryk Sienkiewicz cieszył się ogromnym poważaniem w świecie, był też bardzo zaangażowany – nie tylko w sprawy polskie, ale i międzynarodowe. Przypomniała, że to m.in. za sprawą zabiegów Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, papież zarządził w listopadzie 1915 roku dobroczynną zbiórkę na rzecz Polaków w kościołach katolickich na całym świecie.
„Jego głos, szczególnie po Nagrodzie Nobla, był bardzo słyszalny. Sienkiewicz wykorzystywał ten fakt w rozsądny, mądry sposób. Jego karta jako społecznika była ogromna – on umiał przełożyć swoją popularność na służbę społeczną” – podkreśliła.
Surzyńska-Błaszak przyznała, że ogłoszenie roku 2016 Rokiem Sienkiewiczowskim przyczyniło się do wzrostu zainteresowania ofertą poznańskiej placówki.
„W tym roku w połowie lutego mamy już kilkanaście zamówień od muzeów, bibliotek, szkół na wystawy edukacyjne o Sienkiewiczu. W porównaniu z poprzednim rokiem frekwencja wzrosła u nas o 100 proc.” – powiedziała.
Poznańskie muzeum powstało w 1978 r. z inicjatywy miłośnika twórczości Sienkiewicza, kolekcjonera Ignacego Mosia. Gromadzi dokumenty, fotografie i rękopisy pisarza, dysponuje też zbiorem wydań jego dzieł, zarówno publikowanych w Polsce, jak i na świecie.
W 2014 roku mieszczące się na Starym Rynku muzeum otwarto po trwającym prawie cztery lata remoncie. Po modernizacji placówka stała się interaktywna i multimedialna. Na dotykowych ekranach prezentowane są m.in. informacje o pisarzu i jego twórczości.
O ogłoszeniu 2016 roku Rokiem Henryka Sienkiewicza zdecydował w parlament. 5 maja przypada 170. rocznica urodzin, a 15 listopada 100. rocznica śmierci pisarza. W 1905 roku uhonorowany został literacką nagrodą Nobla.(PAP)
rpo/ par/