Ekspozycja "Jan Lebenstein. In Memoriam. Wystawa prac na papierze" w paryskiej Galerii Roi Doré przypomina postać wybitnego polskiego artysty i jego paryski okres twórczości. Wernisaż w czwartek 22 maja.
"Naszym zamierzeniem jest zaprezentowanie Jana Lebensteina jako artystę i człowieka, żyjącego i tworzącego na emigracji we Francji" - poinformowali PAP organizatorzy.
Eksponowane będą głównie prace na papierze. Znaczną ich część stanowią litografie, m.in. seria ilustracji do "Folwarku zwierzęcego" Orwella, czy cykl litografii, niegdyś - jak przypominają organizatorzy - wystawianych we Włoszech i w paryskiej Galerii Lambert, a także gwasze, rysunki, afisze, liczne książki z ilustracjami wykonanymi przez artystę oraz pamiątki związane z paryskim życiem Lebensteina.
"Pomysł wystawy Lebensteina zrodził się dość dawno. Dotarcie do osób z kręgu artysty oraz do nieznanych, ciekawych obiektów, które nigdy nie były prezentowane, okazało się zadaniem trudnym i czasochłonnym - powiedział PAP Józef Rudek, dyrektor Galerii Roi Doré. Staraliśmy się jednak, aby wystawa była gotowa w 2014 roku.
Termin ten nie jest przypadkowy - dodaje Rudek - ponieważ w tym roku przypadają dwie ważne rocznice: 15. rocznica śmierci Jana Lebensteina, a zarazem 55. rocznica wystaw artysty, jakie odbyły się w 1959 r. w Paryżu i, zakończone spektakularnym sukcesem, zdeterminowały jego przyjazd do Francji.
"Pomysł wystawy Lebensteina zrodził się dość dawno. Dotarcie do osób z kręgu artysty oraz do nieznanych, ciekawych obiektów, które nigdy nie były prezentowane, okazało się zadaniem trudnym i czasochłonnym - powiedział PAP Józef Rudek, dyrektor Galerii Roi Doré. Staraliśmy się jednak, aby wystawa była gotowa w 2014 roku.
Trwałe ślady, które zostawiła sztuka Lebensteina na terenie Paryża, na przykład zamówione w latach 70. przez księdza Sadzika witraże do kaplicy oo. Pallotynów przy ulicy Surcouf, ilustracje artysty do "Księgi Hioba" i do "Apokalipsy", wydanych przez Éditions du Dialogue w latach 80., czy też do "Folwarku zwierzęcego" Orwella oraz plakaty przeciwko stanowi wojennemu świadczą - według dyrektora galerii - o tym, że Lebenstein był artystą obecnym w wielu dziedzinach ówczesnego życia społeczności polskiej we Francji, a także w pewnej mierze w życiu francuskich środowisk artystycznych.
Wystawa „Jan Lebenstein. In Memoriam”, zorganizowana przez Galerię Roi Doré w Paryżu we współpracy z Fundacją im. Jana Lebensteina, Instytutem Polskim i Ambasadą RP w Paryżu została wyróżniona jako projekt polonijny przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Paryska Galeria Roi Doré, która znajduje się w artystycznej dzielnicy Paryża, Le Marais, nieopodal Muzeum Picassa, rozpoczęła działalność w marcu 2010 r. W galerii organizowane są wystawy, spotkania z ludźmi muzyki, literatury, poezji, teatru czy performance. Zorganizowano tu ponad 30 wystaw prac, głównie polskich artystów tworzących poza krajem.
W galerii można było obejrzeć prace m.in.: Michała Batorego, Józefa Burego, Romana Cieślewicza, Stasysa Eidrigevičiusa, Joanny Flatau, Andrzeja Haladudy, Pawła Jocza, Janusza Kapusty, Artura Majki, Ludwiki Ogorzelec, Wojtka Siudmaka.
Galeria Roi Doré brała udział w paryskim biennale fotografii „Mois de la Photo 2012”. W 2013 r. Galeria uczestniczyła w 11. Warszawskich Targach Sztuki, przybliżając polskiej publiczności rodzimych artystów tworzących za granicą.
Jan Lebenstein (1930-1999) - wybitny polski malarz i grafik. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy surrealistyczne i abstrakcyjne. Tworzył poetyckie transpozycje figury ludzkiej, pełne ekspresji kompozycje fantastyczno-symboliczne o motywach zwierzęcych. "Lebenstein jest dla mnie malarzem ledwie uchwytnej wieloznaczności świata, w którym żyjemy" – pisał o twórczość przyjaciela Gustaw Herling-Grudziński.
Karierę artystyczną zaczął w Warszawie. W latach 1948-1954 studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Wystawiał m.in. podczas słynnej ekspozycji w warszawskim Arsenale w 1955 r. Rok później dołączył do Teatru na Tarczyńskiej, prowadzonego we własnym mieszkaniu przez Mirona Białoszewskiego i miał tam swoją pierwszą indywidualną wystawę. W 1959 r. otrzymał Grand Prix na I Biennale Młodych w Paryżu. W ramach nagrody wyjechał do Francji i pozostał tam na stałe. W 1971 r. przyjął francuskie obywatelstwo. Do kraju wrócił dopiero w latach 90.
W 1976 roku wyróżniony został nagrodą nowojorskiej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, a w 1987 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. W 1992 roku odbyła się największa wystawa jego prac w Polsce – w warszawskiej Zachęcie.
Wystawiał m.in. w Berlinie, Kassel, Nowym Jorku, Oslo, Rzymie, Sao Paulo. Jego dzieła znajdują się w licznych kolekcjach (jedną z największych posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu).
Wystawa „Jan Lebenstein. In memoriam” trwać będzie od 23 maja do 5 lipca 2014 r. w Galerie Roi Doré 6, rue Sainte Anastase. Patronami wystawy są m.in. Fundacja im. Jana Lebensteina oraz Ambasada RP we Francji i Instytut Polski w Paryżu.(PAP)
abe/ mow/