Wyposażenie dawnej łazienki - wanny, nocniki, podgrzewacze wody, kosmetyki, środki czystości z XIX i XX wieku zgromadzono na wystawie „Jaśnie Państwo w kąpieli”, która otwarta zostanie w piątek w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Lubelskie).
„Najstarsze eksponaty pamiętają wiek XIX, najmłodsze – lata 60. XX wieku. Zostały udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów z Krakowa” – poinformowała Monika Januszek-Surdacka z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Na wystawie - prezentowanej w pałacowej Teatralni - zgromadzono urządzenia i przedmioty, które stanowiły wystrój i wyposażenie dawnych pokoi łazienkowych. Można zobaczyć m.in. miedzianą wannę, umywalki malowane w ptaki i kwiaty, nocniki, ale też kolumny do grzania wody, mosiężne baterie i armatury. Są też podróżne zestawy toaletowe w eleganckich neseserach, komplety do manicure, przybory do golenia. „Atrakcją będzie z pewnością papier toaletowy w formie komiksu” – dodała Januszek - Surdacka.
W specjalnych witrynach wyeksponowano dawne kosmetyki lub opakowania po nich m.in. mydło „Jeleń”, krem „Nivea”, fiolki i flakoniki dawnych perfum Diora i Chanel, pudry, proszki do zwalczania insektów, środki przeciw poceniu się.
Na wystawie będą także pokazane „łazienkowe” muzealia z Kozłówki, w tym porcelanowy komplet toaletowy w stylu Imari (nazwa pochodzi od japońskiego portu, w którym ładowano tę porcelanę na statki) z II połowy XIX wieku, złożony m.in. z miednic, mydelniczki, naczyń na gąbki, puderniczki, dzbanka, naczynia do mycia nóg.
Zestawy toaletowe z porcelany lub fajansu, były wyposażeniem pałacowych łazienek, w których stały umywalnie m.in. z marmurowymi blatami. Kąpiel przygotowywano wtedy w przenośnych wannach. W sypialniach, jak dodała Januszek–Surdacka, urządzane były kąciki toaletowe, oddzielane parawanem.
W 1900 r. w pałacu kozłowieckim zainstalowano wodociąg i kanalizację, a w łazienkach armaturę i kolumny do grzania wody.
Wystawa "Jaśnie Państwo w kąpieli" przypomina jak w XIX w. dbano o higienę. Januszek-Surdacka zaznaczyła, że w tamtych czasach w miastach otwierano zakłady kąpielowe, a w prasie publikowano liczne porady, jak dbać o zdrowie i urodę, reklamowano kosmetyki i środki czystości. „Urządzenia toaletowe i naczynia służące higienie i pielęgnacji ciała swą urodą i jakością dorównywały zastawie stołowej, często zresztą pochodziły z najlepszych wytwórni porcelany i fajansu oraz hut szkła” – podkreśliła.
Dawne reklamy środków kosmetycznych i porady, jak dbać o urodę - zaczerpnięte z pism z przełomu XIX i XX wieku m.in. z „La Mode Illustrée”, „Bluszczu”, „Świata”, „Mojej Przyjaciółki” - prezentuje wystawa pt. „Dla Ciebie chcę być biała”, ulokowana w muzealnej galerii „Z ogrodu”. Można tam m.in. przeczytać o bieliźnie, koszulach nocnych, szlafrokach, jakie powinna posiadać w swej garderobie elegancka kobieta.
Zespół pałacowo - parkowy w Kozłówce, dawna siedziba polskiego rodu Zamoyskich, to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zbudowany został w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX w. rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.
Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenia. Zgromadzona tutaj kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, biblioteka, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.
Obecnie mieści się tu Muzeum Zamoyskich, które jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny i cieszy się też dużym zainteresowaniem turystów.
Otwarciu wystawy „Jaśnie Państwo w kąpieli” towarzyszyć będą - w piątek i sobotę - pokazy robienia mydła metodą tradycyjną. Wystawę można będzie oglądać w Kozłówce do końca października.(PAP)
ren/ par/