Ponad 30 prac Aliny Szapocznikow, jednej z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, można oglądać od soboty w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie na retrospektywnej wystawie artystki zatytułowanej "...apokryfy, imponderabilia - Alina Szapocznikow".
Na ekspozycji zgromadzono prace Szapocznikow z lat 1953-1972.
"Ideą wystawy jest, aby przesunąć uwagę z bardzo znanych, emblematycznych elementów twórczości Szapocznikow na te bardziej zapomniane i eksperymentalne" - powiedziała PAP kurator ekspozycji Dorota Grubba-Thiede.
Podkreśliła, że zgromadzone na wystawie obiekty zestawiono w sposób kontrastowy. "Są prace bardzo dziewczęce, delikatne, zmysłowe stopniowo wkraczające coraz bardziej w laboratoryjne tereny działania artystki, jak np. odcisk ciała ludzkiego, oraz inspiracje psychomorficzne tj. dociekanie obrazów, które jawią się bardziej w wyobraźni niż w rzeczywistym, realnym świecie" - wyjaśniła kurator.
Odnosząc się do tytułu wystawy Grubba-Thiede podkreśliła, że dzieła Szapocznikow na wystawie "mają w sobie aurę gnostycznej wiedzy tajemnej, quasi religijności z bardzo silnym pierwiastkiem cielesnym".
"U Szapocznikow jest bardzo ciekawe, że nie odwracała się od biologizmu i nie idealizowała rzeczywistości (...) Spektakularnie starała się zaczepiać odbiorców, poszukiwała bardzo silnych form, które uwodziły i przerażały. Przez całe życie towarzyszyło jej przekonanie, że ludziom potrzebny jest kontakt z rzeźbą" - oceniła kurator wystawy w sopockiej PGS.
Grubba-Thiede przypomniała, że Szapocznikow na początku lat 50. ubiegłego wieku wraz z grupą artystów uczestniczyła w odbudowie centrum zabytkowego Gdańska po zniszczeniach wojennych. Jej dziełem jest m.in. rzeźba dziewczyny na kamienicy pod adresem Długi Targ 36.
Wystawa dzieł Szapocznikow w sopockiej PGS zakończy się 10 listopada.
Szapocznikow jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek. Znana jest głównie jako autorka odlewów własnego ciała wykonanych z poliestru, własnych ubrań, strzępów gazet, fotografii i przedmiotów osobistych.
Alina Szapocznikow urodziła się w 1926 r. w Kaliszu w rodzinie żydowskich lekarzy. W czasie II wojny światowej przebywała w gettach w Pabianicach i Łodzi oraz w niemieckich obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Bergen-Belsen i Theresienstadt.
Po wyzwoleniu z obozu wyjechała do Pragi, gdzie studiowała w Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej w Pradze. Potem wyjechała na studia do Paryża. W Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts była wolną słuchaczką w pracowni Paula Niclausse'a.
Po powrocie do Polski w latach 50. tworzyła w stylu socrealistycznym. Jej sztuka była prezentowana m.in. w Zachęcie. Artystka wykonywała prace na zamówienie polskiego rządu i reprezentowała Polskę na Biennale w Wenecji.
Po ponownym wyjeździe do Paryża w 1963 r. Szapocznikow zaczęła eksperymentować ze sztuką rzeźbiarską, wykonywała m.in. odlewy własnego ciała w tworzywach sztucznych. W Paryżu nawiązała kontakt z ruchem jednoczącym artystów tworzących w nurcie nowego realizmu.
Zmarła w 1973 r. w sanatorium Praz-Coutant w Passy na południu Francji.(PAP)
rop/ ula/