Szablę, która według tradycji spoczywała na trumnie Tadeusza Kościuszki, można oglądać na wystawie "Ostatnia szabla Rzeczpospolitej" w Muzeum w Gliwicach. Prezentowane są też dokumenty wystawione przez Kościuszkę oraz jego portrety m.in. według wyobrażenia Juliusza Kossaka.
Wystawa "Ostatnia Szabla Rzeczpospolitej" prezentowana jest w 220. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej.
"Tytułowa szabla może symbolizować samego Kościuszkę - ostatniego wodza, który porwał naród do walki w obronie niepodległości ojczyzny tuż przed jej upadkiem w 1795 roku. W sposób dosłowny oznacza najważniejszy eksponat, który jest prezentowany na wystawie - szablę według tradycji spoczywającą na trumnie z ciałem naczelnika w roku 1818" - podało Muzeum w Gliwicach.
Na ekspozycji zwiedzający zobaczyć mogą też oryginalne dokumenty wystawione przez Kościuszkę oraz jego portrety m.in. według wyobrażenia Juliusza Kossaka. Prezentowana jest również biżuteria patriotyczna.
Wystawa będzie otwarta do 29 czerwca w Willi Caro - oddziale Muzeum w Gliwicach.
Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był dowódcą i politykiem, Najwyższym Naczelnikiem insurekcji 1794 roku oraz bohaterem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zmarł w Szwajcarii. W 1818 trumna z jego zabalsamowanym ciałem została sprowadzona do kraju oraz złożona w krypcie na Wawelu.
Insurekcja kościuszkowska uważana jest za ostatnią próbę ratowania I Rzeczypospolitej. Trwała od 24 marca do 16 listopada 1794 roku i objęła swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego. Kluczowymi wydarzeniami powstania były: wygrana bitwa pod Racławicami 4 kwietnia, ogłoszenie 7 maja tzw. Uniwersału Połanieckiego, przegrana bitwa pod Maciejowicami 10 października i rozwiązanie wojsk powstańczych 16 listopada pod Radoszycami.(PAP)
ktp/ mow/