W 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego Muzeum Historii Polski zaprasza na specjalną interaktywną grę-wystawę "1863. Gra o niepodległość", która przeniesie nas w lata 50. i 60. XIX wieku. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Wędrówkę w czasie rozpoczniemy w wytwornym salonie Państwa Łuszczewskich, gdzie wejdziemy w tzw. dobre towarzystwo – pisarzy, artystów, polityków, duchownych, przemysłowców. Tym samym kontynuować będziemy przechadzkę po modernizującej się wówczas Warszawie. Poznamy zalety rozwijającego się miasta, doświadczymy także atmosfery patriotycznych manifestacji. Staniemy przed koniecznością dokonania wyboru, w którym kierunku chcemy działać. I będziemy zmuszeni przyjąć konsekwencje swoich wyborów. Czy poprzeć Aleksandra Wielopolskiego w jego reformach ewentualnie prowadzących do autonomii? Czy też walczyć o niepodległość – w konspiracji i powstaniu? Może się nawet zdarzyć, że poddani represjom popowstaniowym – zostaniemy zesłani na Syberię i zostaniemy zmuszeni do mówienia w obcym języku (języku wroga). Na zakończenie każdy z odwiedzających będzie uczestniczył w tworzeniu powstańczego dziedzictwa.
Wystawa pozwoli znaleźć odpowiedzi na pytania:
• Czy jesteś zwolennikiem insurekcji, czy raczej skłaniasz się ku pracy organicznej?
• Chciałbyś działać w konspiracji?
• A może zaplanowałbyś walkę z wykorzystaniem struktur legalnych?
Udział w Grze o niepodległość dostarczy zwiedzającym nie tylko wiedzy, pozwoli też zastanowić się nad indywidualnym stosunkiem do powstania. Dla wielu gości będzie to bez wątpienia okazja do znalezienia odpowiedzi na – nurtujące z dzisiejszej perspektywy – pytania o cenę i konieczność tego zrywu niepodległościowego.
Dla młodzieży szkolnej polecamy ofertę edukacyjną w formie lekcji muzealnych organizowanych bezpośrednio na wystawie.
Konstrukcja ekspozycji jej umożliwi jej mobilność – szczególnie istotną w związku z Rokiem Powstania Styczniowego, będzie udostępniana instytucjom kultury, oświaty lub jednostkom samorządowym.
Gra-wystawa przygotowana w formie labiryntu ma charakter multimedialny. Widzowie zobaczą m.in. wydruki archiwalnych dokumentów, plakatów, map, fotografii przedstawiających powstańców i Warszawę tamtego okresu, zaś przy stole sztabowym widzowie zapoznają się
z przebiegiem słynnych bitew powstańczych.
***
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, sala wystawowa na parterze (nr 097), ul. Dobra 56/66
Termin: od 22 stycznia do 24 lutego 2013 roku
Godziny otwarcia: codziennie w godz. 10.00-18.00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Organizator: Muzeum Historii Polski
Mecenas: Bank Zachodni WBK
Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Tramwaje Warszawskie, Zarząd Transportu Miejskiego
Patroni medialni: Telewizja Polska, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Metro, AMS, portal historyczny dzieje.pl, Mówią Wieki. (MHP)