11.II. W Warszawie rozpoczął się proces członków Organizacji Polskiej i NSZ. 25.II. Władze komunistyczne powołały Powszechną Organizację "Służba Polsce", która miała charakter paramilitarny i prowadziła wśród młodzieży obowiązkowe przysposobienie zawodowe oraz wojskowe, a także indoktrynację ideologiczną. 10.III.
W Pradze w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zginął Jan Masaryk, minister spraw zagranicznych Czechosłowacji w komunistycznym rządzie Klementa Gottwalda.
17.III.
Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania podpisały umowy o współpracy gospodarczej - tzw. Układy Brukselskie.
3.IV.
Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, w której zawarto podstawowe zasady programu ekonomicznej pomocy dla Europy, zwanego od nazwiska swego twórcy Planem Marshalla.
Podczas wspólnego posiedzenia KC PPR i CKW PPS w sprawie zjednoczenia, podjęto decyzję o budowie Domu Zjednoczonej Partii Klasy Robotniczej Wspólny Dom.
25.IV.
W Krakowie aresztowany został Paweł Jasienica, żołnierz AK, pisarz historyczny.
21.VII.
We Wrocławiu otwarta została Wystawa Ziem Odzyskanych.
KC PPR i CKW PPS na wspólnym posiedzeniu podjęły decyzję o zwołaniu kongresu zjednoczeniowego i przyjęły projekt statutu partii.
W Warszawie przed Rejonowym Sądem Wojskowym rozpoczął się proces działaczy PPS-WRN. Wśród oskarżonych był m.in. Kazimierz Pużak, więzień carski, wieloletni członek władz PPS, w latach 1919-1935 poseł na Sejm, podczas II wojny światowej jeden z przywódców PPS-WRN, komendant Gwardii Ludowej WRN, od 1944 r. do 1945 r. pełniący funkcję przewodniczącego Rady Jedności Narodowej.
6.XI.
W Gdańsku zwodowano pierwszy po wojnie statek – rudowęglowiec „Sołdek”.
12.XI.
Bp lubelski Stefan Wyszyński został metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski.
28.XI.
W Warszawie urodziła się Agnieszka Holland, reżyserka, scenarzystka.
10.XII.
Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
14.XII.
W Warszawie podczas II Zjazd PPR i XVIII Kongres PPS zapadła decyzja o zjednoczeniu obu partii.
15.XII.
W Warszawie rozpoczął się Kongres Zjednoczeniowy PPR i PPS, podczas którego utworzono Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (PZPR). Wybrany na Kongresie Komitet Centralny powołał Biuro Polityczne, z przewodniczącym Bolesławem Bierutem na czele.
16.XII.
Ukazał się pierwszy numer "Trybuny Ludu" - organu KC PZPR.
21.XII.
Plenum KC PZPR wybrało Bolesława Bieruta przewodniczącym PZPR.
24.XII.
W Warszawie aresztowany został przez UB por. Jan Rodowicz 'Anoda' - żołnierz Szarych Szeregów, oficer AK, bohater akcji pod Arsenałem, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie 'Zośka'. Zginął w budynku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego podczas brutalnego śledztwa. Miał 26 lat.
Strona w budowie ...