44 plansze prezentujące historię NSZZ Solidarność w Regionie Środkowo-Wschodnim, począwszy od fenomenu masowych strajków lipcowych w 1980 roku aż po przełom polityczny roku 1989 znajdą się na wystawie dostępnej dla zwiedzających od 13 sierpnia w stołecznej siedzibie IPN.
Ekspozycja przedstawia powstały wówczas ruch związkowy "Solidarności" i jego elementy najbardziej charakterystyczne dla Regionu Środkowo-Wschodniego. Na wystawie zaprezentowana została także tematyka związana z NSZZ Rolników Indywidualnych, Niezależnym Ruchem Harcerskim czy Niezależnym Zrzeszeniem Studentów.
Część ekspozycji jest poświęcona również strajkom grudnia 1981 roku, internowaniu, procesom sądowym stanu wojennego, więźniom politycznym oraz różnym formom oporu społecznego, takim jak manifestacje uliczne, niezależny obieg wydawniczy czy podziemne Radio Solidarność. Wystawę kończy tematyka związana z przełomem lat 1988-1989, zamykającym okres podziemnej działalności Solidarności w warunkach PRL i otwierającym etap działania w warunkach wolnego i demokratycznego państwa.
Wystawa powstała w Biurze Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Lublinie. W ramach ekspozycji wykorzystano zdjęcia i materiały archiwalne z zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej, Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność, Urzędu Miasta Świdnik oraz osób prywatnych.
Warszawiacy będą mogli oglądać wystawę do 24 sierpnia, później ekspozycja zostanie zaprezentowana w Gdańsku. (PAP)
akn/