15.08.2010. Gdynia (PAP) - Odsłonięciem repliki bramy Stoczni im. Komuny Paryskiej, wystawą zdjęć oraz promocją książki o przebiegu strajku w Gdyni w sierpniu 1980 r. uczczono w niedzielę w Gdyni 30. rocznicę Porozumień Sierpniowych.
Obok repliki bramy umieszczono wystawę kilkudziesięciu zdjęć, zatytułowaną "Solidarna Gdynia 1980", pokazującą strajk sprzed 30 lat oraz dokumenty z tamtych czasów.
Podczas gdyńskich obchodów 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych odbyła się także promocja książki "Solidarna Gdynia. Sierpień 1980", autorstwa Danuty Sadowskiej i Edwarda Szmita. Ilustrowana bogato zdjęciami publikacja dokumentuje dzień po dniu to, co działo się w czasie strajku sierpniowego 1980 r. w Gdyni. Książka zawiera m.in. relacje protestujących robotników, działaczy partyjnych, funkcjonariuszy MO, SB oraz tajnych donosicieli.
Rocznicowym obchodom towarzyszył także koncert na "Scenie Bardów" na Skwerze Kościuszki. Na estradzie z własnym repertuarem wystąpił m.in. związany z "Solidarnością" trójmiejski muzyk Antoni Filipkowski. Kilku innych artystów zaprezentowało m.in. piosenki Bułata Okudżawy, Jacka Kaczmarskiego i Edwarda Stachury. Wieczorem w Gdyni wystąpią jeszcze, kojarzone z latami 80., dwa zespoły - Kryzys oraz Mr Zoob.
Głównym ośrodkiem strajkowym w Gdyni w 1980 r. była Stocznia im. Komuny Paryskiej. Strajk w niej 15 sierpnia wywołał, współpracujący z Bogdanem Borusewiczem, 21-letni Andrzej Kołodziej, dla którego był to pierwszy dzień pracy w zakładzie. W stoczni, jako pierwszej, powstał postulat wolnych związków zawodowych. Robotnicy przejęli podczas strajku zakładową drukarnię, w której wydrukowano ok. dwóch milionów ulotek i gazetek, kolportowanych w Trójmieście i całej Polsce. Od 20 sierpnia do końca strajku działała poczta strajkowa. Listy do rodzin były roznoszone poza bramę stoczni przez posłańców. (PAP)
rop/ je/