Jak zapowiadają organizatorzy, piątkowy piknik przeznaczony jest dla całej rodziny. Dzieci będą mogły wziąć udział w eksperymentach naukowych i skorzystać z przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Fundację Se-Ma-For warsztatów z animacji lalkowej i rysunkowej.
"To ostatnia szansa, żeby wejść na ten teren i poczuć atmosferę tego miejsca przed rewitalizacją" - mówiła w środę na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi, Wiesława Zewald.
Rodzice z dziećmi będą mogli także zrobić sobie zdjęcie z Misiem Uszatkiem. Oprócz tego w programie znajdą się m.in. pokazy szczudlarzy, konkursy i zabawy. Będzie można wziąć udział w wycieczkach po terenie EC-1 oraz zwiedzić Muzeum Bajki.
Zaplanowano także licytację certyfikowanych pamiątek z elektrociepłowni, tj. klamki, ceramiczne oprawy, izolatory. Dochód z niej przeznaczony zostanie na rzecz Fundacji "Jaś i Małgosia" opiekującej się niepełnosprawnymi dziećmi. Na zakończenie imprezy wystąpi zespół Pigułka, który zrealizował teledysk właśnie w EC-1.
EC-1 to pierwsza łódzka elektrociepłownia oddana do użytku w 1930 roku. Składa się z obiektów - Wschód i Zachód. Przetarg na rewitalizację EC-1 Zachód wygrało konsorcjum PORR. Koszt inwestycji to 101 mln zł. Powstanie tam interaktywne Centrum Nauki i Techniki, które ma pełnić przede wszystkim funkcje edukacyjne, ale także kulturalne, wystawiennicze i rozrywkowe.
"Podstawowym elementem Centrum będzie ścieżka edukacyjna +wytwarzanie energii+ na skansenowej części całego wyposażenia, które zostanie odrestaurowane" - zapowiedział kierownik projektu rewitalizacji EC-1 Paweł Żuromski. Przy okazji będą tam prezentowane także modele innych funkcjonujących elektrowni oraz szereg projektów edukacyjnych adresowanych głównie do młodzieży.
W sąsiednim budynku EC-1 Wschód, w którym powstanie m.in. Centrum Sztuki Filmowej, planetarium, teatr dźwięku i kino, roboty budowlane rozpoczęły się już w lipcu tego roku. Obie inwestycje to elementy projektu "Rewitalizacja EC-1 i jej adaptacja na cele kulturalno-artystyczne". Jego wartość - wraz z wyposażeniem - to 266 mln zł; 82 mln zł pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.
Prace budowlane mają zakończyć się do końca 2012 roku. Rok później obiekty mają zostać wyposażone i przygotowane do uruchomienia. Rewitalizacja EC-1 to jeden ze sztandarowych projektów, który ma pomóc Łodzi w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wraz ze Specjalną Strefą Sztuki ma być elementem Nowego Centrum Łodzi, które powstać ma na 90-hektarowym terenie w środku miasta, w okolicach dworca PKP Łódź Fabryczna. (PAP)
szu/ ls/ bk/