2011-06-17 (PAP) - Piosenki z Kabaretu Starszych Panów, pokazy tanga i flamenco oraz monodram gombrowiczowski to tylko niektóre atrakcje IV pikniku artystycznego „Apetyt na Gombrowicza", który w piątek i sobotę odbywać się będzie w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia. Jak powiedział PAP kierownik muzeum Tomasz Tyczyński, piknik przygotowany jest z myślą zarówno o miłośnikach twórczości Gombrowicza, ale także o tych, którzy jego utwory chcą dopiero poznać.
Imprezę rozpocznie występ aktorki Joanny Trzepiecińskiej, która w piątkowy wieczór zaśpiewa najbardziej znane utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Towarzyszyć jej będzie trio w składzie: Bogdan Hołownia – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Robert Murakowski – trąbka.
W sobotę w pałacu Gombrowiczów obejrzeć będzie można monodram Romualda Krężela „Ślub, czyli ja sam". Spektakl ten, inspirowany dramatem Witolda Gombrowicza „Ślub”, został w 2010 roku nagrodzony na Wrocławskich Spotkaniach Teatralnych Jednego Aktora. Zaplanowano także m.in. koncert flamenco i muzyki indyjskiej w wykonaniu międzynarodowej grupy „Viva Flamenco!”.
W trakcie imprezy czynna będzie stała ekspozycja „JA, Gombrowicz”, odwołująca się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki po Gombrowiczu, m.in. walizkę, która towarzyszyła mu przez 30 lat emigracji, maszynę do pisania, pióra czy okulary.
Muzeum Witolda Gombrowicza, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli (miejscowości położonej przy trasie krajowej nr 7 - 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy). To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków Gombrowicz i córką Tereską brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie. Ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy brat Jerzy poradził mu, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku „Chrobry”. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnej „Ferdydurke”.
Oprócz działalności wystawienniczej Muzeum Witolda Gombrowicza organizuje liczne spotkania literackie oraz koncerty.(PAP)
ilp/ ls/