10.09.2010. Katowice (PAP) - Popiersie znanego aktora Bogumiła Kobieli odsłonięto w Galerii Artystycznej w Katowicach. To już dziewiąta upamiętniona w ten sposób postać w nietypowej, bo plenerowej galerii osobistości związanych z Katowicami i Górnym Śląskiem.
Popiersie upamiętniające urodzonego w Katowicach Kobielę stanęło obok prezentujących m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudę-Gracza, Aleksandrę Śląską i Stanisława Hadynę.
"Cieszę się, że Bobek znalazł się w Katowicach obok swojego przyjaciela Zbyszka Cybulskiego, znów będą blisko siebie" - powiedział brat aktora Marek Kobiela.
Kobiela - wybitny aktor komediowy - urodził się 31 maja 1931 r. w Katowicach, zmarł w wyniku wypadku samochodowego 10 lipca 1969 r. w Gdańsku. Za jego najważniejszą rolę uznaje się kreację w "Zezowatym szczęściu" Andrzeja Munka, gdzie wcielił się w postać antybohatera, pechowego oportunisty Jana Piszczyka, stanowiącego przeciwwagę dla heroicznych postaci filmów Andrzeja Wajdy.
Zagrał też m.in. w "Eroice" Andrzeja Munka, "Kryptonimie Nektar" i "Człowieku z M-3" - oba filmy w reżyserii Leona Jeannota, oraz w telewizyjnym filmie według prozy Stanisława Lema "Przekładaniec" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W sąsiadującym z Galerią Artystyczną Centrum Sztuki Filmowej przygotowano wystawę pt. "Bogumił Kobiela nieznany". Przedstawia ona wybrane wydarzenia z życia aktora, od wczesnego dzieciństwa i lat młodzieńczych, poprzez studia i karierę artystyczną, widziane oczami najbliższych. Zaprezentowano dokumenty, fotografie i listy zgromadzone przez najbliższą rodzinę artysty, w tym wiele nigdy dotąd nie publikowanych. Szczególne miejsce poświęcono związkom Bogumiła Kobieli z Katowicami - miastem, w którym urodził się, wychował i do którego przez całe życie powracał.
Na plenerową galerię składają się odlane w brązie płaskorzeźby, ustawione na dwumetrowych cokołach, obłożonych granitowymi płytami. Na nich umieszczono poświęcone artystom teksty. Jako pierwsze w galerii odsłonięto płaskorzeźby aktora Zbigniewa Cybulskiego i dyrygenta Karola Stryi. W kolejnych latach na placu stanęły popiersia grafika Pawła Stellera, literatów Stanisława Ligonia i Wilhelma Szewczyka, malarza Jerzego Dudy-Gracza, aktorki Aleksandry Śląskiej oraz twórcy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Stanisława Hadyny. (PAP)
((Bogumił Kobiela - na zdjęciu archiwalnym -pamiętany m.in. jako obywatel Piszczyk z "Zezowatego szczęścia" Andrzeja Munka. PAP/CAF)
lun/ hes/