2011-02-08 (PAP) - Ponad 30 najlepszych prac pokazano na otwartej we wtorek w Kaliszu 16. ogólnopolskiej wystawie „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”. Również od wtorku można oglądać ekspozycję kopii dawnych instrumentów muzycznych oraz wystawę kopii dawnych kostiumów. Do tegorocznego konkursu plastycznego zgłoszono 200 prac ze szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz kulturalnych z całego kraju.
Według jury, w niemal wszystkich pracach widać wyjątkową świeżość i umiejętność abstrakcyjnego myślenia młodych artystów, a w ich dziełach czuje się wyraźnie, jak przeżywają muzykę dawną, jakie towarzyszą im emocje.
Głównym celem kaliskiego konkursu jest popularyzowanie muzyki dawnej wśród plastycznie uzdolnionych uczniów i uwrażliwianie ich na wartości sztuk plastycznych.
Pokazano także kopie osobliwych instrumentów, które powstawały w warsztatach XV i XVI - wiecznych lutników. Ekspozycję przygotowano na rozpoczynający się we wtorek w Kaliszu 33. festiwal muzyki dawnej „Schola Cantorum”.
Większość dawnych instrumentów nie zachowała się do dnia dzisiejszego, ale dzięki entuzjastom muzyki dawnej ich brzmienia powstają w dzisiejszych pracowniach. Jednym z nich jest Dominik Dembiński ze Świeradowa-Zdroju, który potrafi z kawałka drewna wyczarować średniowieczne i renesansowe brzmienia
Na ekspozycji można obejrzeć m.in. fidele, psałteria, mandory. Jest też kopia violi da gamba, wykonanej w latach 1512-1515 przez Matthiasa Grunewalda. Na innej wystawie pokazano kilka sukien nawiązujących do czasów Średniowiecza i Renesansu.
Specjalnym wydarzeniem będzie koncert towarzyszący promocji odrestaurowanego niedawno śpiewnika liturgicznego z 1525 r., nazywanego kaliskim graduałem. Dzieło zostanie pokazane w czwartek. Podczas koncertu specjalnego, artyści wykonają chorały z tego śpiewnika – poinformowała dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak.
Wystawa „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” trwa do 12 lutego.(PAP)
zak/ abe/