13.09.2010 aktualizacja 08.08.2016

6,8 mln zł od UE dla Muzeum Ordynariatu Polowego

13.09.2010. Warszawa (PAP) - Unia Europejska dofinansuje przebudowę i adaptację podziemi Katedry Polowej na Muzeum Ordynariatu Polowego w Warszawie. UE przekazała na ten cel 6,8 mln zł - poinformowała PAP w poniedziałek Magdalena Jadziewicz-Kasak z biura prasowego stołecznego urzędu. We wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wicemarszałkowie Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Kierwiński i Ludwik Rakowski podpiszą umowę w tej sprawie - podała Jadziewicz-Kasak.

Wartość inwestycji to ponad 11,3 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii wyniesie 6,8 mln zł, a wkład Warszawy to 4,5 mln zł.
 
Według informacji uzyskanych od Ordynariatu Polowego WP otwarcie muzeum jest planowane na 11 listopada tego roku.
 
Projekt Muzeum Ordynariatu Polowego powstał w 2005 roku, na podstawie porozumienia między prezydentem m. st. Warszawy i proboszczem Katedry Polowej Wojska Polskiego. Rada Warszawy na podstawie stosownej uchwały w październiku 2006 powołała "Muzeum Ordynariatu Polowego" jako Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej.
 
Muzeum ma upamiętniać ważne wydarzenia z historii polskiej wojskowości i martyrologii wojennej. Muzeum Ordynariatu Polowego, bezpośrednio połączone z przestrzenią Katedry Polowej WP, zaplanowano jako nowoczesną placówkę. Znajdą się tam m.in. ołtarze polowe, różańce wykonane przez żołnierzy z kolorowych sznureczków, fotografie, odznaczenia, ornaty, mundury. Wiele eksponatów wzbogaci ich indywidualna historia.
 
Przewidziana jest także sala kinowa, w której prezentowany będzie materiał dokumentalny i fabularny. Sala ta służyć będzie również jako przestrzeń konferencyjna, gdzie będą odbywać się lekcje muzealne.
 
Zdaniem Jadziewicz-Kasak, zadaniem Muzeum Ordynariatu Polowego będzie przedstawienie wojennych, powstańczych i powojennych losów duszpasterstwa wojskowego w komunistycznej Polsce, działań peerelowskich władz skierowanych przeciwko duszpasterstwu wojskowemu i historii przywrócenia Ordynariatu Polowego w 1991 roku". Podkreśliła jednocześnie, że będzie to "pierwsza instytucja o takim profilu w Polsce".(PAP)
 

skz/ pz/ mow/  

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL