16.10.2010 aktualizacja 08.08.2016

Wielkopolskie/Wystawa poświęcona Irenie Anders

15.10.2010. Kalisz (PAP) - Prywatne fotografie i dokumenty z życia żony generała Władysława Andersa pokazano na wystawie "Irena Anders. Moja wielka droga", którą w piątek otwarto w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

"Fotografia ma niezwykłą moc - ujawnia jednocześnie nasze życie i naszą historię. Różne były losy pokazanych zdjęć; często były one ukryte w szufladach i w pudełkach, wystawiane na meblach w salonie, w sypialni, w kuchni" - mówi dyrektor ostrowskiego muzeum, Witold Banach. Rodzinne zdjęcia generałowej zebrała w album Agnieszka Żebrowska, a Agnieszka Zakrzewicz przygotowała je później dla celów wystawienniczych i wydawniczych.

W tym roku Irena Anders obchodziła 90. urodziny. "W środowisku londyńskim zrodziła się idea zorganizowania wystawy, bo sporo wiemy o jej mężu, a niewiele o jego żonie, która przeszła praktycznie cały szlak, który pokonali żołnierze generała" - powiedział Banach.

Wystawa pokazuje z jednej strony drogę artystyczną Ireny Anders w 2. Korpusie Polskim i jej życie po 1948 r., kiedy stała się żoną generała. "Ekspozycja jest także przypomnieniem przedwojennego świata (pojawia się m.in. nazwisko Mariana Hemara, którego piosenki śpiewała Anders) oraz powojennego życia emigracji polskiej w Londynie i wspólnego życia Andersów.

"Ekspozycja jest również ciekawą okazją do spojrzenia na generała kojarzonego z bitwą pod Monte Cassino i jako dowódcą 2. Korpusu i w latach 50. liderem polskiej emigracji w Londynie z osobą mało znaną z życia prywatnego" - uważa Banach.

Jedno z prezentowanych zdjęć pokazuje przedstawienie w teatrze i damę w białej sukni. To jedna z początkowych scen z filmu "Wielka droga" Michała Waszyńskiego, zrealizowanego w 1946 r. w Rzymie, opowiadającego o losach 2. Korpusu Polskiego. Młoda aktorka Irena Anders ze Lwowa zagrała w tym obrazie Renatę Bogdańską, która wstąpiła do armii generała Andersa i wraz z nią przeszła cały szlak bojowy od exodusu z ZSRR poprzez Bliski Wschód, bitwę o Monte Cassino, aż do wyzwolenia Bolonii.

Autorki ekspozycji wydobyły z prywatnego archiwum generałowej wiele nieznanych do tej pory fotografii i dokumentów z życia prywatnego Andersów.

Wystawę pokazano po raz pierwszy w Polsce. Po jej powrocie do Wielkiej Brytanii stanie się własnością Instytutu Sikorskiego w Londynie. W Ostrowie można ją oglądać tylko do 4 listopada.(PAP)

zak/ abe/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL