2011-04-07 (PAP) - Andrzej Wajda, Izabella Cywińska i Joanna Wnuk-Nazarowa podpisali się pod apelem do ministra kultury o odstąpienie od zamiaru zmiany szefa Muzeum Historii Żydów Polskich - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy. Cywińska potwierdziła PAP, że podpisała list.
Jak dowiedziała się w czwartek PAP, list skierowany do szefa resortu kultury podpisali m.in.: Andrzej Wajda, Izabella Cywińska i Joanna Wnuk-Nazarowa. Cywińska potwierdziła w rozmowie z PAP, że taki list powstał i że go podpisała.
"Ze zdziwieniem przyjęliśmy informację o planowanej zmianie na stanowisku dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. Jerzy Halbersztadt kieruje projektem Muzeum od 15 lat. Przeprowadził je przez najtrudniejszy okres. Jest głównym twórcą koncepcji programowej, opracował również założenia programu architektonicznego i doprowadził do wyłonienia projektu budynku, który jest obecnie realizowany i cieszy się wielkim uznaniem. Zbudował zespół i pokierował opracowaniem pełnego projektu wystawy głównej, która kilka miesięcy temu została z uznaniem przyjęta przez Radę Muzeum do realizacji" - napisano w liście do szefa resortu kultury.
W piśmie zwrócono uwagę, że Jerzy Halbersztadt "dzięki zaufaniu wielu ofiarodawców z całego świata zebrał znaczną część funduszy potrzebnych na finansowanie tworzenia wystawy i bieżącą działalność Muzeum".
"Zespół tworzący Muzeum wchodzi obecnie na ostatnią prostą. I w tym momencie z nieznanych powodów zapowiadana jest zmiana jego szefa" - czytamy w liście do Zdrojewskiego.
"Apelujemy do Pana, Panie Ministrze, o roztropność i odstąpienie od tego zamiaru. Zmiana dyrektora na tym etapie może poważnie zaszkodzić tej ważnej instytucji. Dyrektor Halbersztadt jest fachowcem, oddanym idei dialogu polsko-żydowskiego, którą wszyscy podzielamy. Znając wieloletnią pracę i dotychczasowe osiągnięcia dyrektora Halbersztadta, jesteśmy przekonani, że doprowadzi projekt muzeum do pomyślnego zakończenia" - napisano.
Wcześniej "o roztropność i rozwagę" przy podejmowaniu decyzji w sprawie dokończenia prac nad projektem Muzeum Historii Żydów Polskich zaapelował do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego przewodniczący Polskiego Komitetu Wspierania Budowy placówki Marcin Święcicki.
Ministerstwo kultury nie skomentowało w czwartek żadnego z pism.
Jerzy Halbersztadt był kierownikiem i menedżerem projektu budowy Muzeum Historii Żydów Polskich z ramienia Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny od momentu kiedy koncepcja placówki powstała, czyli od roku 1996. W listopadzie 2005 roku Muzeum Historii Żydów Polskich zostało zarejestrowane jako pierwsza w Polsce instytucja kultury, finansowana zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Jerzy Halbersztadt został nominowany przez ministra kultury, prezydenta Warszawy oraz przewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH na dyrektora Muzeum.
Rudzińska-Rytel pełni obecnie obowiązki wicedyrektora Muzeum ds. komunikacji i programów publicznych. Najbardziej prawdopodobny tryb powołania dyrektora to konkurs, jednak istnieje możliwość powołania dyrektora Muzeum w innym trybie, po wcześniejszych konsultacjach.
Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje w Warszawie naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. W grudniu 2010 r. budowa MHŻP osiągnęła półmetek prac. Jej zakończenie jest planowane na marzec 2012 roku.
Agata Zbieg (PAP)
agz/ mlu/ bk/