06.09.2010. Warszawa (PAP) - Wystawę najwybitniejszych plakatów inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina, powstałych w latach 1915-2010, m.in. prace Henryka Tomaszewskiego, Tadeusza Trepkowskiego i Rafała Olbińskiego, można oglądać w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. W poniedziałek odbyło się otwarcie wystawy, którą będzie można oglądać do końca września. Ekspozycja powstała w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.
Jak przekonywał, dla artysty grafika wykonanie plakatu jest zadaniem trudnym, ale w przypadku plakatu chopinowskiego - skrajnie trudnym. "Czy można zrobić coś nieprzemyślanego i podpisać Chopin? Na to nikt z szanujących się grafików sobie nie pozwoli. Szczególnie jest to ważne w plakacie" - podkreślił prof. Wieczorek.
Wystawa składa się z dwóch części. Widzowie mogą obejrzeć kolekcję archiwalnych plakatów ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz współczesne prace nadesłane na konkurs na plakat "200-lecie urodzin Fryderyka Chopina 1810-2010" zorganizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. W sumie ekspozycja obejmuje 85 prac.
"Plakaty o tematyce chopinowskiej projektowali wielcy polscy artyści z Tadeuszem Trepkowskim i Henrykiem Tomaszewskim na czele i mieli takie same problemy z wizualizacją muzyki, jakie mamy dzisiaj. Różnią się od nas tym, że potrafili znaleźć takie znaki plastyczne, które jednoznacznie kojarzą się z Chopinem i jego muzyką. W naszej kulturze są to +godła+, które stały się wzorcem i kanonem plastyki" - zauważył prof. Wieczorek.
"Wszystkie prezentowane plakaty na wystawie to dzieła wybitne. Plakaty te to nie tylko dzieła artystyczne, ale także świadkowie czasów, w których powstały" - dodał.
Wernisażowi towarzyszyła premiera nowej, zawierającej dodatkowe materiały, wersji filmu "Mazowsze Chopina". "To jest poetycka opowieść o latach dzieciństwa i młodości Fryderyka Chopina na terenie Mazowsza: w Żelazowej Woli, w Grochowie i Warszawie" - powiedział PAP reżyser filmu Zbigniew Szumera z Fundacji "Teraz Mazowsze".
Film, który można obejrzeć na stronie fundacji, jest ilustrowany ikonografią ze zbiorów Muzeum Chopina oraz archiwalnymi nagraniami udostępnionymi przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Ponadto film zawiera fragmenty koncertu w wykonaniu młodego pianisty Jana Lisieckiego.
Wystawę wspólnie zorganizowały Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Fundacja "Teraz Mazowsze".(PAP)
nno/ ls/ bk/