2011-02-09 (PAP) - Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie to jeden z tegorocznych laureatów Nagrody im. Adama Mickiewicza w roku 2011. Przyznano ją również Instytutowi Goethego w Monachium oraz Instytutowi Francuskiemu w Paryżu.
W imieniu Instytutu Adama Mickiewicza nagrodę odbierze jego dyrektor Paweł Potoroczyn. Uroczystość odbędzie się 29 sierpnia w Weimarze i będzie ważnym punktem programu obchodów 20. rocznicy powstania Trójkąta Weimarskiego.
Tego samego dnia w godzinach popołudniowych odbędzie się „Dialog między generacjami”, który zorganizuje i poprowadzi Europejski Dom Spotkań i Kształcenia Młodzieży w Weimarze. W spotkaniu uczestniczyć będą laureaci Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz przedstawiciele młodzieży z Niemiec, Francji i Polski.
Nagroda im. Adama Mickiewicza przyznawana jest od 2006 r. osobistościom lub instytucjom za umacnianie współpracy i porozumienia między narodami państw Trójkąta Weimarskiego.
Jej pierwszymi laureatami byli twórcy Trójkąta Weimarskiego: ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Krzysztof Skubiszewski, Hans-Dietrich Genscher i Roland Dumas. Uhonorowano nią również m.in. Władysława Bartoszewskiego oraz Zdzisława Najdera.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której zadaniem jest promocja polskiej kultury na świecie i udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Promuje polską kulturę na świecie i współpracuje z innymi krajami. Prezentuje też dziedzictwo i współczesne dokonania naszej kultury.
W latach 2001-2010 Instytut Adama Mickiewicza zrealizował projekty promocyjne w 26 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, na Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Maroku, Indiach i w Chinach. W ramach dotychczas zrealizowanych projektów IAM zaprezentował ponad 3 tys. wydarzeń kulturalnych, które obejrzało 18 mln widzów na trzech kontynentach.
W roku 2011 Instytut Adama Mickiewicza realizuje program kulturalny w związku z polskim przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej. Projekt obejmie 10 stolic: Brukselę, Paryż, Londyn, Berlin i Madryt a poza Unią Europejską Moskwę, Kijów, Mińsk, Pekin i Tokio. (PAP)
agz/ ls/