06.09.2010. Warszawa (PAP) - "Od pomysłu do przemysłu" - pod tym hasłem rozpoczną się 11 września tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce. Inauguracja przedsięwzięcia, podczas którego zaplanowano ok. 1500 wydarzeń w całej Polsce, odbędzie się w Żyrardowie.
"Poprzez liczne wydarzenia specjalne chcemy zwrócić uwagę na architekturę przemysłową, pokazać polską myśl techniczną, dzieła polskich wynalazców i projektantów, przykłady naszego oryginalnego wzornictwa, a także przypomnieć ginące zawody oraz obecnie często już zapomniane tradycje, święta i obrzędy związane z działalnością produkcyjną" - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie p.o. dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków Paulina Florjanowicz.
Patronem Europejskich Dni Dziedzictwa jest minister kultury Bogdan Zdrojewski, w którego opinii jest to święto edukacji, konserwatorów sztuki i jej pasjonatów.
Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2010 w Polsce odbędzie się 11 września w Żyrardowie. W tym dniu będzie można zwiedzić z przewodnikiem miasto Żyrardów i fabrykę lnu, obejrzeć film dokumentalny o historii miasta, uczestniczyć w happeningu z udziałem Andrzeja Seweryna i Daniela Olbrychskiego nawiązującego do filmu "Ziemia obiecana". Będzie można wziąć udział w pikniku kulturalno-historycznym, wielu koncertach i wystawach. Chętni będą mogli zwiedzić miejsca związane z historią miasta: Pałacyk Tyrolski i XIX-wieczną osadę fabryczną.
Inne przedsięwzięcia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa to m.in. wycieczka po terenie Pompowni "Świątniki" i przejażdżka zabytkowymi pojazdami szynowymi po Wrocławiu, Festyn Młynarski w Jaraczu w województwie wielkopolskim, którego jedną z atrakcji będzie zaprezentowanie młyna wodnego, młyna wietrznego, wystawy urządzeń do ręcznego przemiału oraz ekspozycja miniatur wiatraków. Zwiedzający Muzeum Gazownictwa w Warszawie obejrzą film dokumentalny o historii wydobycia gazu ziemnego.
W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa - członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych.
Szczegóły na stronie www.edd2010.pl (PAP)
agz/ ls/ mag/