W dniach 13-16 sierpnia Zamość stanie się stolicą filmu historycznego - w mieście odbywać się będzie druga edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest wspólną inicjatywą TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki „Perła Renesansu”. Festiwalowi towarzyszą projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu, imprezy plenerowe oraz spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi.
Do tegorocznej edycji konkursu festiwalowego zgłoszono 52 filmy dokumentalne i 109 reportaży o tematyce historycznej.
Do tegorocznej edycji konkursu festiwalowego zgłoszono 52 filmy dokumentalne i 109 reportaży o tematyce historycznej. Zwycięzców wyłoni jury w składzie: prof. Stefan Pastuszka - historyk, senator III kadencji, członek KRRiT, prof. Tadeusz Kowalski - profesor UW, dyrektor Filmoteki Narodowej, członek Rady Nadzorczej TVP S.A. , prof. Zbigniew Zaporowski - historyk, Janusz Zaorski scenarzysta, reżyser i producent filmowy, Andrzej Urbański - dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.
Zdobywców statuetek poznamy 16 sierpnia podczas gali festiwalowej, która odbędzie się na rynku Wielkim w Zamościu. Transmisja z gali na antenie TVP Historia o godz. 19:30. Galę uświetni koncert piosenek z filmów historycznych przygotowany przez Krzesimira Dębskiego, pod batutą, którego zagra Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu. Wystąpią: Maciej Miecznikowski, Katarzyna Dąbrowska, Anna Jurksztowicz i Klaudia Baca. Za organizację Festiwalu TVP Historia otrzymała w ubiegłym roku tytuł Ambasadora Kultury Zamościa.
Wstęp na pokazy filmowe oraz imprezy festiwalowe jest bezpłatny. TVP Historia będzie podczas trwania festiwalu codziennie dwukrotnie w ciągu dnia nadawać festiwalowe relacje - 13, 14 i 15 sierpnia relacje pojawią się o godz. 10.45 i 19.00, zaś 16 sierpnia o godz. 10.45 oraz 19.30.
Wśród patronów medialnych przedsięwzięcia jest portal historyczny dzieje.pl.
Więcej informacji na stronie festiwalu.