Zabytki architektury drewnianej - zagrody, dwory i świątynie - będą prezentowane podczas tegorocznych XIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Impreza odbędzie się, nie jak do tej pory bywało w jeden, ale w dwa weekendy: 19 i 20 maja oraz 26 i 27 maja.
"Organizując Dni Dziedzictwa w czasie dwóch następujących po sobie weekendów chcemy ułatwić uczestnikom odwiedzenie wszystkich dwunastu zabytków i udział w większej liczbie wydarzeń towarzyszących" - wyjaśnia Greta Gorgoń z organizującego wydarzenie Małopolskiego Instytutu Kultury. Dodała, że rozłożenie imprezy na dwa weekendy daje też większą szansę, że przynajmniej w jednym z tych terminów będzie pogoda sprzyjająca zwiedzaniu.
Tegoroczne dni odbywają się pod hasłem "W tym sęk!".
19 i 20 maja będzie można odwiedzić Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, a w Zakopanem poznać chałupę Gąsieniców - Sobczaków i willę Oksza, zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza. W kolejny weekend, 26 i 27 maja przewodnicy będą czekać na zwiedzających w Łosiu, Bartnem, Nowym Sączu, Zalipiu i Dołędze.
W każdym z tych miejsc po zabytkach oprowadzą eksperci i pasjonaci. Zwiedzanie uatrakcyjni specjalnie wydany przewodnik z planami i opisami obiektów, zawierający także reportaże o osobach i przedmiotach związanych z danym miejscem.
Podczas uroczystego otwarcia Dni Dziedzictwa Kulturowego 20 maja w amfiteatrze w Wygiełzowie wręczona zostanie Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. Otrzyma ją ks. prałat Stanisław Dziedzic za ponad 40-letnią pracę na rzecz ratowania drewnianej architektury, w szczególności za trud konserwacji kościoła w Sękowej i dawnej cerkwi greckokatolickiej w Owczarach.
Podczas Dni Dziedzictwa w Wygiełzowie będzie można zobaczyć dwór z Drogini i zagrodę ze Staniątek, zaplanowano pokaz palenia i parzenia kawy, warsztaty garncarskie i malowania na szkle, pokaz prania w "kiwaczce", lania świec woskowych i młócenia cepami. W Zubrzycy Górnej przewodnicy oprowadzą po dworze, tartaku i foluszu. Będzie pokaz dawnych narzędzi do obróbki drewna, ręcznego prania, farbowania i maglowania tkanin oraz spotkanie dla dzieci, podczas którego babiogórskie legendy czytać będzie Dorota Segda.
W Zakopanem przewodnicy zdradzą sekrety Willi Oksza i opowiedzą o życiu artystycznym i towarzyskim pod Tatrami w czasie międzywojennym. W chałupie Gąsieniców - Sobczaków będzie można zobaczyć wystawę pamiątek po Janie Krzeptowskim - Sabale.
Tydzień później w Sądeckim Parku Etnograficznym będzie można zobaczyć stary kościół rzymskokatolicki i zbór ewangelicki i usłyszeć, jak dawniej wyglądały nabożeństwa i pogrzeby. W zagrodzie w Łosiu zwiedzający dowiedzą się, czym zajmowali się maziarz i dziegciarz. W Bartnem dla zwiedzających dostępna będą cerkiew greckokatolicka. Miłośnicy sztuki ludowej będą mogli w Zalipiu poznać tajniki tworzenia kwiatów, spotkać się z malarkami i pomalować przedmioty z ceramiki, drewna i papieru. W dworze w Dołędze poza zwiedzaniem zaplanowano m.in. projekcję filmu o najciekawszych wydarzeniach z historii tego miejsca, plener malarski dla dzieci i warsztaty botaniczne.
Partnerami Małopolskiego Instytutu Kultury - organizatora wydarzenia, a jednocześnie gospodarzami obiektów, będzie sześć małopolskich muzeów: Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
W zeszłym roku w Dniach Dziedzictwa Kulturowego w Małopolsce uczestniczyło prawie 25 tys. osób. (PAP)
wos/ ls/