Zdjęcia, spisane wspomnienia oraz kontakty do osób, które zechcą podzielić się swoimi opowieściami zawierającymi wątki żydowskie, będzie można wrzucać do Skrzynek Pamięci przed i podczas trwania festiwalu Warszawa Singera.
Ideą akcji jest przypomnienie warszawiakom o obecności Żydów w przedwojennej i wojennej stolicy oraz jej wielokulturowym charakterze. Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP Aleksandra Karkowska z portalu Kadysz dla nieobecnych, często nie wiemy, że w naszych zbiorach rodzinnych możemy odnaleźć ślady obecności żydowskiej. Skrzynki Pamięci mają zachęcić mieszkańców Warszawy do przejrzenia zdjęć, ich uporządkowania, przyjrzenia się pamiątkom, głębszego poznania historii własnej i najbliższej rodziny. Być może odkryją oni, że Żydzi byli ich sąsiadami, przyjaciółmi czy znajomymi ze szkolnej ławy, których zauważą na klasowej fotografii.
Pomysłodawcy Skrzynek Pamięci chcą zebrać nowe materiały, a także przede wszystkim kontakty do osób, które zechcą podzielić się ciekawymi historiami na temat życia Żydów w przedwojennej i wojennej Warszawie.
Akcja będzie trwała dwa tygodnie, od 20 sierpnia do 3 września. Spisane historie, zdjęcia lub ich kserokopie, skany na płytach oraz kartki z kontaktami do osób, które chciałyby się podzielić swoją wiedzą, będzie można wrzucać do specjalnych skrzynek wielkości urn wyborczych. Skrzynki Pamięci staną w sześciu miejscach w Warszawie, m.in. w Teatrze Żydowskim przy pl. Grzybowskim, w Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom przy ul. Andersa, w kinie Iluzjon w Al. Niepodległości.
Akcja tego typu jest organizowana po raz pierwszy. Zebrane w jej ramach fotografie i opowieści powiększą zasoby portalu Kadysz dla nieobecnych (www.kadysz.pl) działającego przy fundacji Szalom.
Pomysłodawcy Skrzynek Pamięci chcą zebrać nowe materiały, a także przede wszystkim kontakty do osób, które zechcą podzielić się ciekawymi historiami na temat życia Żydów w przedwojennej i wojennej Warszawie. Jak podkreśla Aleksandra Karkowska, twórcy akcji pragną się kontaktować z osobami, które na przykład ze względu na wiek nie mogą wziąć bezpośrednio w niej udziału, ale mają coś ciekawego do opowiedzenia. Karkowska ma nadzieję, że Skrzynki Pamięci będą cieszyć się popularnością wśród mieszkańców stolicy, a ilość zebranych materiałów pozwoli na zorganizowanie wystawy i utworzenie projektu edukacyjnego.
Akcję podsumuje wykład przygotowany przez Fundację Archeologia Fotografii, który skoncentruje się na problematyce archiwizacji zdjęć. W spotkaniu, zaplanowanym na 3 września, przedstawiciele fundacji udzielą informacji, jak należy dbać o fotografie i jak je przechowywać, by się nie niszczyły.
Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który trwać będzie od 27 sierpnia do 4 września, ulica Próżna i Plac Grzybowski zamienią się w małe, przedwojenne, żydowskie miasteczko. W programie tegorocznej edycji można będzie znaleźć wiele spektakli teatralnych, koncertów, wystaw, warsztatów, projekcji filmowych, spotkań, instalacji artystycznych oraz wykładów. Wystąpią m.in.: Frank London i Lorin Sklamberg z USA w operze klezmerskiej „The Night in the Old MarketPlace". Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)
ast/ hes/