W poniedziałek 28 września w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, została otwarta nowa księgarnia IPN. Można w niej kupić wszystkie publikacje Instytutu Pamięci Narodowej.
Otwarciu księgarni towarzyszyła promocja książki Karoliny Wichowskiej „Łączka”. To niezwykła opowieść o pracach ekshumacyjnych oraz o identyfikacji ofiar komunistycznych władz..
Jak informuje IPN, w tej opowieści mroczna historia lat stalinizmu przeplata się z wiedzą o najbardziej zaawansowanych technologiach identyfikacji genetycznej. Profesjonalizm naukowców zderza się z emocjami rodzin poszukiwanych – nadzieją, napięciem, bolesnymi wspomnieniami. Podróżujemy między rozkopanym fragmentem warszawskiego cmentarza na Powązkach a najnowocześniejszymi laboratoriami genetycznymi w Szczecinie i w Krakowie.
"W lipcu 2012 roku w dziesiątkach rodzin polskich bohaterów z czasów II wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu odżyła na nowo nadzieja. Nadzieja na odnalezienie grobów ojców, wujów, stryjów, dziadków. Rozpoczęły się bowiem prac ekshumacyjne w kwaterze Ł na warszawskich Powązkach, zmierzające do odnalezienia i identyfikacji ofiar mordów sądowych z okresu komunizmu, straconych w więzieniu mokotowskim w latach 1948-1956. Kilka miesięcy później trzy rodziny uzyskały pewność, że ich bliskich pogrzebano właśnie na +Łączce+. Z czasem grupa ta zaczęła się powiększać" – pisze we słowie wstępnym autorka.
Karolina Wichowska (ur. 1983) – absolwentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorka miesięcznika IPN „Pamięć.pl”. Współpracowała m.in. z tygodnikami „Uważam Rze” i „W Sieci” oraz z Polskim Radiem.
W Warszawie czynna jest także druga księgarnia IPN – przy ul. Wołoskiej 7 (budynek Mars).
ls