Jak przemiany społeczne wpływają na kształt i metodologię badań nad pamięcią? Czy badania mogą przyczyniać się do procesów zmian w społeczeństwie? Na te tematy dyskutować będą uczestnicy spotkania w Warszawie z cyklu "Genealogies of Memory" w dniach 7-8 grudnia 2015.
Organizowane od 2011 roku warsztaty, seminaria i konferencje "Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej" skupiają badaczy interdyscyplinarnych studiów nad pamięcią oraz umożliwiają szerszej publiczności zapoznanie się z badaniami nad upamiętnianiem przeszłości.
W najbliższy poniedziałek 7 grudnia w Centrum Konferencyjnym Zielna odbędzie się spotkanie autorów publikacji podsumowującej pierwsze lata "Genealogii Pamięci" pt. "Memory and Change in Europe. Eastern Perspectives". Spotkanie otworzą prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, ekspert do spraw polityki wschodniej oraz prof. Stefan Troebst - niemiecki historyk, slawista, znawca Europy Środkowo-Wschodniej.
12:05 - Pamięć i zmiana w Europie Środkowej i Wschodniej
Wystąpienia otwierajace:
- prof. Andrzej Nowak,
- prof. Stefan Troebst.
Uczestnicy dyskusji:
- prof. Kaja Kaźmierska,
- prof. Joanna Michlic,
- dr Tatiana Zhurzhenko.
15:00 - Badania nad pamięcią w Europie jako czynnik zmiany?
Uczestnicy dyskusji:
- dr Stephan Eisel,
- dr Reka Foldvaryne Kiss,
- dr Łukasz Kamiński,
- prof. Jan Rydel,
- dr Oldrich Tuma.
W ramach tegorocznego spotkania badacze wezmą także udział w zamkniętych warsztatach, które odbędą się 8 grudnia. Równolegle w dniach 8-9 grudnia 2015 roku odbędzie się doroczne spotkanie gremiów ESPS, w którym wezmą udział naukowcy, politycy i działacze społeczni z siedmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Szczegóły: www.genealogies.enrs.eu.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja i Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Albania, Austria i Czechy.
Pliki graficzne dostępne na: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/43959,,dyskusja-badaczy-i-praktykow-pamieci-spotkanie-z-cyklu-genealogies-of-memory-w-dniach-7-8-grudnia-20
Źródło: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
ls