Spektakle dotykające trudnych problemów, skłaniające do refleksji na przemian z przedstawieniami zabawnymi i komediowymi, złożą się na program „Słodko-Gorzkiego” Festiwalu Teatralnego, który rozpocznie się 12 czerwca w Centrum Kultury w Lublinie.
„Udało się nam się zgromadzić bardzo zróżnicowany repertuar teatralny, który porusza tematy trudne, ale pokażemy też dobre przedstawienia o formule lżejszej. Ta będą spektakle nagrodzone już na różnych festiwalach i przeglądach” - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Witold Mazurkiewicz.
Opolski Teatr Laki i Aktora pokaże w Lublinie spektakl ”Morrison/ Śmiercisyn”. W sztuce autorstwa Artura Pałygi, w reżyserii Pawła Passiniego, twórcy mierzą się z mitem Ameryki i polskim problemem amerykanizacji przywołując postać poety i piosenkarza, twórcy testów utworów słynnej grupy rockowej The Doors - Jima Morrisona.
Spektakl „Tato nie wraca” w reż. Piotra Ratajczaka pokaże Teatr WARSawy. Będzie to monodram Agnieszki Przepiórskiej ukazujący historię młodej kobiety, która dorastała bez ojca, co odciska swoje piętno na życiu bohaterki, mimo że odnosi ona sukcesy m.in. zawodowe. Ten sam warszawski teatr zaprezentuje też spektakl „Pacjent” w reż. Adama Sajnuka, którego kanwą są przeżycia pacjenta w szpitalu. Twórcy nazywają to przedstawienie satyrą na polską służbę zdrowia i ironiczną podróżą po odhumanizowanych korytarzach szpitala.
Teatr Pinokio z Łodzi pokaże „Balladyny i romanse” w reż. Konrada Dworakowskiego - przedstawienie powstałe w oparciu o wątki z nominowanej do Nagrody Nike książki Ignacego Karpowicza pod tym samym tytułem. W przedstawieniu zderzenie świata współczesnych ludzi oraz świata bogów egipskich, greckich, chrześcijańskich prowadzi do refleksji nad kondycją człowieka.
Sztukę Dario Fo „Błazen Pana Boga” w reż. Piotra Bikonta zaprezentuje Stowarzyszenie Teatralne Badów. Spektakl, pełen humoru, przedstawia postać św. Franciszka z Asyżu, który głosi Boże Słowo jako komediant, wykorzystując język i formę teatru. Stylistyka przedstawienia odwołuje się tradycji średniowiecznego teatru ludowego, a dwoje aktorów przedstawia epizody z życia świętego wcielając się w szereg różnych postaci.
Spektakl „Latający Cyrk Monty Pytona” zaprezentuje Teatr Polski z Bielska - Białej. Przedstawienie w reż. Witolda Mazurkiewicza, nawiązuje do skeczy i piosenek słynnego serialu komediowego, który stał się symbolem absurdalnego humoru.
Zaplanowano też czytanie performatywne sztuki Artura Pałygi „W środku słońca gromadzi się popiół”, z muzyką graną na żywo. Osią sztuki, złożonej z poetyckich obrazów, jest historia tragicznej śmierci kobiety, która zginęła w pożarze bo nikt nie potrafił uratować.
Podczas festiwalu przedstawieniom teatralnym towarzyszyć będą pokazy filmów, dobranych zgodnie ze „słodko-gorzką” formułą festiwalu, a także koncerty. Zaplanowano też cykl warsztatów poświęconych kawie – sposobom jej parzenia, rozpoznawania jej rodzajów i gatunków ale też malowania kawą i tworzenia z ziaren kawy dzieł sztuki.
„Słodko-Gorzki” festiwal w Lublinie potrwa do 14 czerwca. (PAP)
ren/ ls/