22 września br. w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie otwarto wystawę „Bitwa Warszawska 1920” - fotografie 3D z planu filmu Jerzego Hoffmana. Zdjęcia do wystawy wykonali: Czesław Czapliński i Sebastian Horky.
Wystawa to 40 zdjęć formatu 70x100cm, z czego 10 zdjęć jest w technice 3D, do oglądania których potrzebne będą specjalne okulary.
Wystawa to 40 zdjęć formatu 70x100cm, z czego 10 zdjęć jest w technice 3D, do oglądania których potrzebne będą specjalne okulary.
„Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie, film w technologii stereoskopowej 3D. Autorem zdjęć jest znany operator Sławomir Idziak – nominowany do Oscara za zdjęcia do „Helikopter w Ogniu” Ridley’a Scotta, od lat pracujący przy światowych realizacjach m.in. „Harrym Potterze i Zakonie Feniksa” Davida Yates'a. Polska superprodukcja, której budżet sięga trzydziestu milionów złotych, jest wielkim historycznym freskiem, ukazującym jedną z osiemnastu najważniejszych bitew w dziejach świata – jak uważał lord Edgar D’Abernon. O tym heroicznym zwycięstwie narodu polskiego nad Rosją Sowiecką twórcy filmu opowiadają poprzez losy dwójki bohaterów: Oli Raniewskiej – tancerki warszawskiego teatru rewiowego (debiut na ekranie Nataszy Urbańskiej) i Jana Krynickiego – kawalerzysty, poety, idealisty o socjalistycznych poglądach (w tej roli popularny aktor młodego pokolenia Borys Szyc).
W filmie występują największe gwiazdy polskiego kina m.in. Daniel Olbrychski (jako Marszałek Józef Piłsudski), Bogusław Linda, Wiktor Zborowski, Wojciech Pszoniak, Adam Ferency, Ewa Wiśniewska, Stanisława Celińska, Grażyna Szapołowska. Gościnnie w roli kozaka zobaczymy znanego rosyjskiego aktora – Aleksandra Domogarowa. Bitwa warszawska 1920 roku była pierwszym (od XVII wieku) samodzielnym zwycięstwem Polaków, które zadecydowało o wygranej wojnie. To wydarzenie na dwadzieścia lat utrzymało niedawno odzyskaną niepodległość, a w szerszej perspektywie zahamowało pochód Armii Czerwonej i rozprzestrzenianie się komunizmu w Europie.