Staraniem Fundacji Animacja w sieci pojawiło się Archiwum Historii Mówionej Inaczej "Praga Gada". Autorem koncepcji i nazwy projektu jest Przemysław J. Olszewski, antropolog kultury i architekt krajobrazu, czytelnik powieści graficznych, współtwórca Fundacji Animacja.
"Fundacja Animacja obrała sobie za cel propagowanie potencjału i solidnych kompetencji kulturowych, jakie posiadają osoby dojrzałe i ocalenie od zapomnienia barwnych historii z ich życia. Chcemy stworzyć nawyk, onegdaj zupełnie naturalny, wymiany wiedzy i budowania więzi między pokoleniami. Stąd historie wydobyte niczym prawdziwe skarby z pamięci naszych rozmówców chcemy przekazać młodym odbiorcom w formach dla nich atrakcyjnych: festiwali, internetowego archiwum historii mówionej, komiksu (premiera w czerwcu 2013 r,) i filmu animowanego (premiera w 2014 r.)" - piszą organizatorzy projektu.
Według nich, Praga to miejsce wyjątkowe, odrębne, zamieszkałe przez ludzi, którzy mają swoje własne rytuały i lubią rozmawiać."A my lubimy słuchać opowieści. A zwłaszcza tych z życia wziętych. Są zbyt wyjątkowe, by pozwolić na to, by pozostały w pamięci naszych rozmówców. Zgodnie z linią programową naszej Fundacji, by promować zjawiska niszowe, postanowiliśmy zarejestrować te rozmowy. I pozwolić internautom by je poznali" - tłumaczą twórcy Archiwum Historii Mówionej Inaczej.
Od 2010 r. wolontariusze i pracownicy fundacji zbierają wspomnienia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy. Z blisko 500 godzin zarejestrowanych rozmów z praskimi seniorami wybrano 150 krótkich fragmentów. Stanowią one zamknięte fabularnie epizody z życia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy od czasów międzywojnia do lat 60-tych XX wieku. Można je znaleźć na stronie internetowej projektu.
Równocześnie do zbierania relacji trwał proces ich interpretacji. Najpierw młodzi twórcy, głównie z Warszawy, zilustrowali wybrane przez siebie epizody. Tak powstałą wystawę prac pokazano w Centrum Kultury Koneser (grudzień 2010 – luty 2011). Potem etnolodzy przygotowali eseje. Następnym etapem będzie stworzenie komiksu (premiera w czerwcu 2013).
"Praga Gada" - informują organizatorzy - to także kursy informatyczne dla seniorów oraz międzypokoleniowe warsztaty komiksowe.
Historia obrazkowa
Cykl wykładów poświęconych komiksowi.
Sala widowiskowa, IV piętro
Dom Kultury TuPraga
ul. Dąbrowszczaków 2 w Warszawie
27.03.2013 r. godzina 19:00 - 21:00
Jak Tony rysuje komiks o Pradze? Warsztat pracy komiksiarza. Gość specjalny: Tony Sandoval.
6.04.2013 r. godzina 16:00 - 18:00
Polski komiks historyczny w PRL i współcześnie. Pokaz komiksu o Pradze Michała Śledzińskiego.
20.04.2013 r. godzina 16:00 - 18:00
Historia w komiksach zagranicznych. Reportaż komiksowy.
11.05.2013 r. godzina 16:00- 18:00
Propaganda w komiksie - WYKŁAD ODWOŁANY
25.05.2013 r. godzina 16:00 -18:00
Antropologia i komiks. Obraz społeczeństwa i człowieka w historiach obrazkowych. Pokaz komiksu o Pradze Przemysława Truścińskiego.
29.06.2013 r. godzina 16:00 - 18:00
Światowa premiera antologii komiksowej PragaGada - wspomnienia prażan zilustrowane przez najwybitniejszych komiksiarzy.
Prowadzenie: Paweł Timofiejuk (Wydawnictwo Timof i Cisi Wspólnicy) oraz Przemysław J. Olszewski (Fundacja Animacja).
Projekt jest finansowany ze środków własnych Fundacji Animacja oraz środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS.
Patronem medialnym projektu jest portal historyczny dzieje.pl, prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.