Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku zaprasza na historyczny quest oraz żywe lekcje historii - cykl interaktywnych zajęć poświęconych historii i pokazów tradycyjnych rzemiosł.
W tym roku turyści będą mogli zwiedzić czerski zamek bez przewodnika - w ramach nowej oferty edukacyjnej zamek proponuje udział w queście historycznym "Na tropach średniowiecznego Czerska".
Odwiedzający miejscowość będą mogli pobrać kartę questu z przydatnymi wskazówkami, które ułatwią samodzielne poszukiwanie śladów świetnej przeszłości Czerska. Orientację w terenie ułatwi zachowany do czasów dzisiejszych autentyczny układ miejski Czerska - dzięki czemu współcześnie rynek i uliczki położone są dokładnie tak, jak w XIII wieku. Po zamku można wędrować z kartą gry zamkowej "Kto tu bywał", poznając dawnych mieszkańców zamku i wcześniejszego grodu.
Na dziedzińcu zamku prezentowana jest wystawa replik machin oblężniczych - zostały one zrekonstruowane przy zastosowaniu średniowiecznych technik rzemieślniczych w oparciu o dawne opisy i ikonografię. Wśród odtworzonych machin są: miotacze pocisków - trebusz i perrier, kusza wałowa, taran z okutą belką, hak niszczycielski oraz chroniące przed ostrzałem wineja i pluteja.
W dniach 24 i 31 lipca oraz 8 i 14 sierpnia odbędą się bezpłatne zajęcia z rekonstruktorem, czyli "Żywe lekcje historii" na zamku w Czersku. W programie interaktywne zajęcia poświęcone różnych okresom historii Polski, a także pokazy średniowiecznych rzemiosł.
Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku został zbudowany na miejscu drewnianego grodu na przełomie XIV i XV w. przez księcia Janusza I. Od 1526 r. był własnością królów Polski. W 1656 r. został zniszczony przez wojska szwedzkie. W XVIII stuleciu próbowano go odbudować, jednak plany te spotkały się ze sprzeciwem pruskiego zaborcy.
Więcej o ofercie edukacyjnej Zamku w Czersku na stronie internetowej - www.zamekczersk.pl. (PAP)
wmk/