„Węzły pamięci niepodległej Polski” to tytuł książki wydanej przez Muzeum Historii Polski, Fundację Węzły Pamięci i Wydawnictwo Znak, której promocja odbędzie się w najbliższą środę (21 maja) na Zamku Królewskim w Warszawie.
Projekt „Węzły pamięci” ma na celu przypomnienie wielokulturowej i wieloetnicznej spuścizny II RP. Inspiracją dla projektu był cykl „Lieux de memoire” francuskiego historyka Pierre Nora. Prace nad projektem, którego pomysłodawcą jest prof. Zdzisław Najder, trwały od czerwca 2010 roku, i koordynowane były przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Węzły Pamięci. W realizację projektu zaangażowało się liczne grono historyków i socjologów, które dokonało rekonstrukcji dawnej mapy pojęć i wyobrażeń o utraconej „Atlantydzie”.
Rezultatem pracy jest książka powstała z inicjatywy ludzi, dla których II RP jest przedmiotem żywej pamięci. Całość publikacji przygotował zespół redakcyjny w składzie: Zdzisław Najder, Anna Machcewicz, Michał Kopczyński, Roman Kuźniar, Jerzy Stępień, Bartłomiej Sienkiewicz i Wojciech Włodarczyk. Publikacja zawiera obszerny wybór fotografii, w większości publikowanych po raz pierwszy, które składają się na panoramiczny obraz II Rzeczpospolitej.
Pierwsze spotkanie dyskusyjne promujące książkę odbędzie się w środę 21 maja o godz. 12.00 w Zamku Królewskim w Warszawie. Dyskusję poprowadzi prof. Zdzisław Najder, a udział w niej wezmą doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar, redaktor publikacji Anna Machcewicz, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund oraz wiceprzewodniczący Rady Muzeum Historii Polski prof. Henryk Samsonowicz.
Kolejne spotkania odbędą się w następujących terminach:
- 23 maja (piątek) o godz. 17.00 w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu,
- 27 maja (wtorek) o godz. 18.00 w Dworku Sierakowskich w Sopocie,
- 28 maja (środa) o godz. 19.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
(MHP)