Nakładem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi ukazał się album „Ostatnia dekada. Lata 1980–1990 w Łodzi i regionie okiem fotoreportera »Głosu Robotniczego«”, zredagowany przez Pawła Spodenkiewicza. Spotkanie promujące wydawnictwo odbędzie się 16 października 2012 r. (wtorek) o godz. 19.30 w sali kinowej Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1).
Album zawiera wybór ok. 200 zdjęć z ostatniego dziesięciolecia PRL, w większości nigdy wcześniej nie pokazywanych, autorstwa Marka Kowala, weterana łódzkiego fotoreportażu prasowego. Kowal zgromadził w swoim domowym archiwum negatywy kilkudziesięciu tysięcy zdjęć, z których część ma dużą wartość historyczną i artystyczną. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej skłonili go do wyboru i zeskanowania najlepszych klatek z ostatniego dziesięciolecia PRL. Fotografie te przedstawiają ważne wydarzenia polityczne i społeczne w Łodzi i regionie łódzkim z tego okresu: manifestacje „Solidarności” z czasów „karnawału”, demonstracje i strajki stanu wojennego, referendum z roku 1988, wizytę Lecha Wałęsy w hali ŁKS w lutym 1989 r. i wybory z 4 czerwca tego roku. Znaczna część zdjęć pokazuje formowanie się nowej, niekomunistycznej władzy.
Album zawiera też trzy teksty Pawła Spodenkiewicza, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Pierwszy poświęcony jest estetyce fotografii prasowej w czasach PRL, drugi przedstawia krótką historię polityczną „Głosu Robotniczego” i „Głosu Porannego”, z osobnym fragmentem poświęconym sprawie zniszczenia w 1994 r. archiwum fotograficznego prasy łódzkiej. W trzecim tekście przedstawiony jest biogram Marka Kowala.
(IPN)