Pod hasłem „Czerwiec Wolności” władze największego śródmiejskiego parku w Polsce – Parku Śląskiego - przygotowują miesięczny cykl wydarzeń kulturalnych i sportowych. Mają one nawiązywać do przypadającej 4 czerwca 25. rocznicy wyborów 1989 r.
Wśród wydarzeń znajdą się m.in. Maraton Wolności ulicami Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich, performance wykorzystujący obrazy wyświetlane na wodzie z fontann na parkowym kanale regatowym, Koncert Wolności – obchodzącej 35-lecie grupy Dżem, czy Debata Wolności z udziałem uczestników polskich przemian sprzed 25 lat – w parkowej Hali Kapelusz.
Jak mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Chorzowie prezes zarządzającej parkiem wojewódzkiej spółki Arkadiusz Godlewski, to odpowiedź na inicjatywę prezydenta Bronisława Komorowskiego związaną z jego ideą radosnego celebrowania radosnych świąt, polskich zwycięstw. Jednym z nich, jak zaznaczył Godlewski, były częściowo wolne wybory z 4 czerwca 1989 r.
„To dzięki tym wyborom możliwa stała się wolność, którą uzyskaliśmy, uzyskało nasze państwo” - mówił Godlewski. Podkreślił, że choć przygotowywany przez Park Śląski cykl czerwcowych wydarzeń ma rocznicowy wymiar, nie wykracza poza „parkowego ducha” - wiążąc się z kulturą i sportem.
Pierwszym z nich, 1 czerwca, będzie Maraton Wolności, którego trasa przebiegać ma przez Chorzów (m.in. główny deptak miasta - ul. Wolności), Katowice i Siemianowice Śląskie. Start i metę zaplanowano w Parku Śląskim. Jak mówił we wtorek współorganizator przedsięwzięcia, ultramaratończyk i propagator biegania August Jakubik, szczególnym miejscem trasy będzie katowicka kopalnia Wujek. „Będzie tam można zastanowić się, dlaczego żyjemy w wolnym kraju” - wskazał biegacz. Zapisy na maraton już się rozpoczęły.
Na 4 czerwca zaplanowano Performance Wolności. Jego autor, związany z katowicką Akademią Sztuk Pięknych Michał Kopaniszyn, wykorzysta taniec współczesny i technologię tzw. mappingu, czyli rzucania obrazu – w tym wypadku na wodę z zainstalowanych na parkowym kanale regatowym fontann. Performance ma być przekazem bez słów i dat; wizualizacje, taniec i muzyka mają obrazować podróż do wolności.
Na parkowych Polach Marsowych 7 czerwca odbędzie się Koncert Wolności. Wystąpi obchodząca 35-lecie działalności grupa Dżem – ze swoimi gośćmi. Jak zaznaczył we wtorek współzałożyciel Dżemu Beno Otręba, data 4 czerwca 1989 r. była ważna także z punktu widzenia zespołu. „Przestaliśmy być niewolnikami ministerstwa kultury i sztuki, które np. wyznaczało stawki za koncerty. (…) Mogliśmy założyć sobie spółkę i zacząć samemu sobie wszystko załatwiać i robić od podstaw. I robimy to do dziś” - wskazał muzyk.
13 czerwca Park Śląski zorganizuje w Hali Kapelusz Debatę Wolności z udziałem aktorów polskich przemian lat 80. Dyskusję o wolności i wpływie wyborów z 4 czerwca 1989 r. na współczesność ma poprowadzić Kamil Durczok.
Z kolei 18 czerwca katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zorganizują w Parku Śląskim sesję popularnonaukową „Droga do Wolności 1980-1989”. Jej podsumowaniem będzie gra terenowa, której uczestnicy rozwiązywać będą zadania związane z tematyką sesji.
Noc Świętojańska (21 czerwca) będzie w Parku Śląskim Nocą Wolności z Elką. Chodzi o parkową kolejkę linową Elka, która – dobrze oświetlona - ma kursować do wczesnego rana. Wydarzenie zostanie powiązane z ofertą Wesołe at night, czyli okazją do odwiedzenia w tym samym czasie Śląskiego Wesołego Miasteczka.
W każdy czerwcowy piątek na wyspie na kanale regatowym w Parku Śląskim wyświetlane będą też filmy w ramach Kina Wolności. Zaplanowano plenerowe projekcje m.in. „Człowieka z marmuru", „Człowieka z żelaza", a także „Wałęsy. Człowieka z nadziei” Andrzeja Wajdy.
Parkowy cykl wydarzeń pod hasłem „Czerwiec Wolności" uzyskał honorowy patronat Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Szczegółowe informacje o inicjatywie trafiły już na stronę: czerwiecwolnosci.pl. (PAP)
mtb/ ls/