30.07.2010. Warszawa (PAP) - Satyryczny spektakl lalkowy "Blok z Powiśla", przybliżający powstańczą codzienność w kamienicy na warszawskim Powiślu, będzie można obejrzeć w stolicy w najbliższą sobotę w ramach obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Dzięki sztuce widzowie będą mieli możliwość "przeniesienia się" do 1944 roku i obserwacji codziennego życia mieszkańców kamienicy w trakcie Powstania Warszawskiego.
Zwiedzający, którzy wejdą na teren budynku, znajdą się w centrum życia powstańczego domu i będą mogli spotkać mieszkańców, o których opowiada spektakl, uosabiających postawy cywilów wobec powstania. Na podwórku spotkają stacjonujący oddział powstańczy i kręcące się wśród żołnierzy PeŻetki (członkinie Pomocy Żołnierzom) rozdające "żołędziówkę" (kawę z prażonych żołędzi). Z mieszkania na piętrze będzie rozbrzmiewał koncert fortepianowy, będzie tam można także wysłuchać deklamacji poezji. Zwiedzający otrzymają możliwość pomocy drukarzowi w produkcji powstańczej gazety "Barykady Powiśla", w zamienionej na szpital piwnicy będą mogli pomóc sanitariuszom, a w kinie obejrzeć powstańcze kroniki.
Dodatkową atrakcją będzie spektakl teatrzyku "Kukiełki pod Barykadą". Przygotowania do niego będą odbywać się przy udziale mieszkańców kamienicy. "Znajdą się wśród nich m.in. dozorca, starsza pani na balkonie, właściciel niewielkiej firmy i mnóstwo dzieci. Podczas spektaklu mieszkańcy będą komentować jego treść i zastąpią częściowo lalkowych bohaterów. Okazuje się, że Plotkarka z teatrzyku to pani na balkonie, Ważny to dozorca, a Mięczak to właściciel niewielkiej firmy. Teatrzyk zostanie wystawiony na podwórzu kamienicy, a będą na niego zapraszać nawołując dzieci bawiące się w różne powstańcze gry" - powiedziała PAP koordynatorka projektu "Blok z Powiśla", Anna Bosiacka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Satyryczny teatr lalkowy "Kukiełki pod Barykadą" był fenomenem powstańczej Warszawy. W ogarniętym walkami mieście dawał spektakle w bramach, na podwórkach, w mieszkaniach i piwnicach. "Blok z Powiśla" to przedstawienie najczęściej grane przez twórców teatrzyku.
Spektakl będzie częścią obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. (PAP)
akn/ ls/ gma/