Spektaklem "Ale czy na pewno?" zakończy się program "Lato w teatrze", prowadzony przez TR Warszawa we współpracy ze stołecznym Instytutem Teatralnym. Performatywne widowisko, przygotowane przez uczestników akcji, wystawione zostanie w piątek wieczorem w TR Warszawa.
"Ale czy na pewno?" to - jak opisują spektakl organizatorzy akcji "Lato w teatrze" - "abstrakcyjna podróż przez zmysły i doświadczenia z nimi związane. Pokazuje jak wiele od nich zależy i jak dużą rolę odgrywają emocje". Performatywne przedstawienie jako punkt wyjścia do pracy twórczej obrało powieść Mirosława Nahacza "Niezwykłe przygody Roberta Robura"; spektakl "Robert Robur" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego grany jest obecnie na scenie TR Warszawa. Dwa pokazy "Ale czy na pewno?" odbędą się w piątek.
"Mieliśmy nadzieję, że uda się to powtórzyć, niestety spektakl ma formę mocno performatywną, angażującą całą przestrzeń teatru. Będzie trudno pokazać to jeszcze raz. Cały projekt tegorocznego +Lata w teatrze+ skoncentrował się na tworzeniu +teatru bez barier+. Wśród uczestników znalazły się m.in. dwie osoby niewidome i niedowidzące, chcieliśmy mieć w grupie zarówno pełnosprawnych sensorycznie, jak i niepełnosprawnych. Pracujemy od wielu lat nad tym, by udostępniać teatr osobom niepełnosprawnym. +Lato w teatrze+ jest kolejnym krokiem" - powiedziała PAP Anna Rochowska, kierowniczka działu edukacji TR Warszawa.
Spektakl, nad którym pracowali uczestnicy akcji, jest zwieńczeniem całego programu warsztatów teatralnych. Uczestniczyła w niej grupa 24-osobowa, złożona z młodzieży w wieku ponadgimnazjalnym. "Robiliśmy otwarty nabór na warsztaty. Zgłosiło się znacznie więcej osób, niż mogliśmy przyjąć. Założyliśmy, że chcemy, aby było to działanie performatywne, oparte na młodych ludziach, z ducha pedagogiki teatru, demokratycznej dziedzinie edukacyjnej. Nie szukaliśmy młodych aktorów, tylko młodych ludzi, którzy zechcą uczestniczyć w takiej teatralnej przygodzie, coś odkryć, czegoś doświadczyć i przy naszej pomocy stworzyć coś na scenie" - tłumaczyła Rochowska.
"Lato w teatrze" to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Pierwsze +Lato w teatrze+ robiliśmy w 2010 r. Sześć lat temu chodziło o ożywienie teatrów, które nie działały w ciągu lata, teraz koncepcja się zmienia - teatry już nie +odpoczywają+ przez lipiec i sierpień. Jest to szansa, by wpuścić do nas młodych w większym zakresie. W ciągu sezonu artystycznego nie jest łatwo zorganizować zajęcia edukacyjne, grafik jest przepełniony. Teraz możemy oddać im salę, salę warsztatową, zaplecze. Młodzi opanowali teatr" - dodała.
Uczestnicy programu pod okiem pracowników TR Warszawa "biorą na siebie" zadania zespołu teatralnego - zarówno aktorskie, artystyczne, jak i administracyjne, kontakty z prasą i działania promocyjne, graficzne - przygotowanie plakatu spektaklu.
"Pierwszy tydzień poświęciliśmy na to, by poznać siebie, teatr i temat, wokół którego mieliśmy pracować. W drugim tygodniu ruszyliśmy z przygotowaniami. Myślę, że po początkowym zdziwieniu - młodzi ludzie nie dostali tekstu do nauczenia się, a jedynie inspiracje, sugestie, zadania performatywne - uczestnicy otworzyli się i dawali od siebie coraz więcej" - podkreśliła kierowniczka działu edukacji TR Warszawa.
Jej zdaniem najważniejszym aspektem akcji jest "spotkanie z drugim człowiekiem". "Cel artystyczny jest ważny, ale jeszcze ważniejszy jest cel integracyjny. Chcemy pokazać jak pracujemy i jak można pracować" - zaznaczyła Rochowska.(PAP)
pj/ mhr/