To niezwykle zmysłowa proza. Jest tam kompletny świat - ma kształt, rozległość, horyzont, charakter - powiedział PAP reżyser Jan Jakub Kolski o twórczości Włodzimierza Odojewskiego, zmarłego w Warszawie w wieku 86 lat. "Był skrajnie filmowy"- dodał Kolski.
Kolski powiedział PAP, że twórczość Odojewskiego "to świetna literatura na film". "Jest w niej wszystko. Jest krajobraz, są miejsca, zdarzenia, bohaterowie. Adaptowanie jego prozy na potrzeby filmu było szczególnym rodzajem przyjemności" - ocenił reżyser, który w 2010 r. nakręcił film "Wenecja" na podstawie prozy Odojewskiego.
Akcja filmu, opartego na motywach opowiadania Odojewskiego "Sezon w Wenecji" rozgrywa się w Polsce 1939 r. 11-letni Marek marzy o wyjeździe do Wenecji, do której co roku jeżdżą jego rodzice. Snucie planów dalekich podróży przerywa wybuch II wojny światowej. Do rodzinnego pałacyku zjeżdżają się dalecy krewni, a gdy woda zalewa piwnicę, "organizują" w niej "małą Wenecję".
Jak zaznaczył Kolski, "utwory Odojewskiego stanowią gotowe scenariusze". "Wcześniej nakręciłem także film na podstawie prozy Gombrowicza, który jest skrajnie nie-filmowy. Pan Odojewski był skrajnie filmowy" - zauważył. "To niezwykle zmysłowa proza. Jest tam kompletny świat - ma kształt, rozległość, horyzont, ma charakter, są w nim miejsca i ludzie, opisani bardzo precyzyjnie. Są tam rozmowy, niezbyt hojne dialogi, ale powściągliwe, a każdy bohater mówi swoim własnym językiem. To bardzo filmowa proza" - podkreślił Kolski.
Włodzimierz Odojewski (ur. 1930 w Poznaniu - zm. 2016 w Warszawie) należał do pisarzy pokolenia "Współczesności". Zadebiutował w 1951 r. powieścią "Wyspa ocalenia". W latach 1949-1951 pracował w redakcji "Gazety Poznańskiej". Po przeprowadzce do Warszawy, pod koniec lat 50., objął posadę kierownika Studia Współczesnego Teatru Polskiego Radia. Pracę w radiu stracił po wydarzeniach marca 1968 r. W 1971 r. wyjechał z Polski i zamieszkał w Niemczech Zachodnich, gdzie pracował m.in. jako kierownik działu kulturalno-literackiego Radia Wolna Europa.
Był laureatem m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, paryskiej "Kultury" czy Polskiego PEN-Clubu.
Do jego najbardziej znanych utworów należą powieści "Wyspa ocalenia" (prezentowana w rozgłośni radiowej w 1951, wydana w 1964), "Czas odwrócony" (1965), "Zasypie wszystko, zawieje..." (1973), zbiory opowiadań "Upadek Tobiasza" (1955), "Zmierzch świata" (1962), "Bez tchu" (2002), "Zabezpieczanie śladów" (1984).
Akcja jego najsłynniejszej pracy, "Zasypie wszystko, zawieje...", ukazuje losy kuzynów - polskiego dziedzica, który przystąpił do partyzantki i młodego dowódcy ukraińskiego oddziału partyzanckiego. Ich historia zaprezentowana jest na tle wydarzeń historycznych, historii stosunków polsko-ukraińskich.
Odojewski był także autorem powieści dla młodzieży, utworów dramatycznych oraz sztuk teatralnych. (PAP)
pj/ agz/