01.09.2010. Wilno (PAP) - W Domu Kultury Polskiej w Wilnie w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków pomordowanych w Ponarach w latach 1941-1944. Tablica została odsłonięta z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.
Na miejsce odsłonięcia tablicy nieprzypadkowo wybrano Dom Kultury Polskiej w Wilnie. Jest to miejsce spotkań nie tylko litewskich Polaków, ale też Polaków z kraju, którzy mieszkają w hotelu Domu Polskiego.
"Niewiele grup wycieczkowych czy pielgrzymkowych z Polski zajeżdża do Ponar, a teraz każdy, kto wchodzi do Domu Polskiego, zatrzyma się przy tablicy i to będzie dla wielu dobry początek zgłębiania wiedzy na temat tego, co się w Ponarach działo" - powiedziała Wieloch.
W środę w Ponarach, przy krzyżu upamiętniającym zamordowanych tu Polaków została odprawiona msza święta. Przedstawiciele Związku Polaków na Litwie, polskiej placówki dyplomatycznej i Stowarzyszenia Rodzina Ponarska złożyli przy krzyżu kwiaty.
Podczas II wojny światowej, w latach 1941-1944, las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi. Wśród nich około 60-70 tys. Żydów, kilka tysięcy Polaków - inteligencji wileńskiej, żołnierzy AK, a także Romów, Rosjan, Litwinów.
Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ dmi/ mc/ bk/