24.11.2010. Warszawa (PAP) - Teksty historyków, reprodukcje dokumentów i zdjęcia z epoki, fragmenty tekstów źródłowych, liczne biogramy najważniejszych postaci w historii lat 1918-89 oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć znalazły się w publikacji IPN "Od Niepodległości do Niepodległości".
"Publikacja ta przedstawia w popularnej formie tę część naszej historii, która chyba najbardziej determinuje i kształtuje naszą współczesność, czyli dzieje Polski w XX wieku, od odzyskania niepodległości w 1918 roku do jej ponownego odzyskania w roku 1989. W odróżnieniu od innych tego typu publikacji wydawnictwo IPN ma charakter bardziej popularny, a jego podstawowym adresatem są maturzyści, którzy na egzaminie dojrzałości planują zdawać historię. Mogą oni bezpłatnie, za pośrednictwem swoich nauczycieli historii zamówić egzemplarz książki" - opowiadał PAP szef Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński.
Jak zaznaczył, publikacja nie jest typowym podręcznikiem do nauki historii, dlatego nie musi w pełni odzwierciedlać podstawy programowej i programu nauczania, skupiając się tylko i wyłącznie na historii Polski. "Warstwa historii powszechnej jest tu tylko w niezbędnym stopniu zaznaczona i dzięki temu autorzy zyskali nowe możliwości przedstawienia bardziej dogłębnie niektórych zjawisk takich jak np. konspiracja powojenna, na które w tradycyjnym podręczniku jest niewiele miejsca" - relacjonował Kamiński.
Wedle jego opisu wydawnictwo ma "kilka warstw". Tekstowi głównemu towarzyszy bogata szata ilustracyjna - zarówno reprodukcje dokumentów, jak i zdjęcia z epoki, wiele fragmentów tekstów źródłowych, przybliżających pewne zjawiska, liczne biogramy najważniejszych postaci w historii tamtego okresu oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć. "W tej chwili już mamy kilkaset zamówień na publikację" - dodał szef Biura Edukacji Publicznej IPN.
"Praca nad rozdziałem podręcznika była dla mnie wyróżnieniem i wyzwaniem. Podjąłem próbę pokazania prawdy o czasach Gomułki, w sposób krytyczny, ale nie krytykancki i dotarcia do młodego czytelnika, stąd odwoływanie się do anegdot, humoru czy ironii, na które akurat w opisie czasów +małej stabilizacji+ można było sobie pozwolić. Jako autorzy uwzględniliśmy także aktualne wyniki badań historycznych, w tym w dużej mierze te wynikające z prac IPN. Należne miejsce znalazły więc w podręczniku kwestie oporu i opozycji czy wychodźstwa. Wydaje się, że w kolejnych pracach tego typu trudno będzie zignorować zaproponowany w tej syntezie model opisu" - mówi autor jednego z rozdziałów książki Adam Dziurok.
Jak podkreślił twórca dwóch innych rozdziałów Filip Musiał, praca nad publikacją była istotna ze względu na możliwość zaprezentowania odmiennego spojrzenia na najnowsze dzieje Polski. "Książka daje możliwość przyjrzenia się powojennej historii nie z punktu widzenia mieszkańca Polski Ludowej, ale niejako z perspektywy II Rzeczpospolitej. Analizowania tego, co działo się nad Wisłą po 1944 r., nie z pozycji kogoś, kto żył i kształcił się w PRL, ale tak, jak patrzą na te dzieje Polacy wychowani w wolnej Polsce" - ocenił Musiał.
Szef BEP IPN, podczas konferencji prasowej, odniósł się także do pytania dziennikarzy, dlaczego w umieszczonym w publikacji biogramie Lecha Wałęsy w części poświęconej kwestii jego rejestracji jako współpracownika SB, nie napisano o wyroku sądu z 2001 roku, który oczyszcza Wałęsę z tych zarzutów.
"Ta książka została napisana przez historyków i oddaje rzeczywistość historyczną. Jak wiemy czasem istnieje różnica zdań między procedurą sądowo-prawną a wnioskowaniem historycznym i to jest tego przykład. Natomiast my trzymamy się swojej warstwy opisu i historycy tego ustalenia nie negują" - mówił Kamiński podczas środowej konferencji prasowej w stołecznej siedzibie IPN.
Publikacja "Od Niepodległości do Niepodległości" będzie także prezentowana na rozpoczynających się w czwartek w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim Targach Książki Historycznej.
Materiały multimedialne na temat publikacji do obejrzenia ok. godz. 17.30 na Portalu Historycznym dzieje.pl prowadzonym wspólnie przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski. (PAP)
Na zdjęciu: Autor wydawnictwa: Łukasz Kamiński podczas prezentacji publikacji IPN "Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918-1989" podczas konferencji prasowej w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański. Warszawa, 24.11.2010.
akn/ ls/