Historia 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka jest głównym tematem tegorocznego projektu edukacyjnego IPN "Śladami Bohaterów". By ją bliżej poznać, kilkudziesięciu uczniów z podlaskich szkół wyjechało w poniedziałek wieczorem z Białegostoku do Belgii, Holandii i Niemiec.
Projekt edukacyjny przez kilka pierwszych lat miał Katyń w nazwie, bo to właśnie tam uczniowie wyjeżdżali, aby poznać historię mordu polskich oficerów dokonanego przez Sowietów w 1940 r. Przez ostatnie dwa lata projekt realizowano we Włoszech, gdzie młodzież odwiedzała polskie cmentarze wojenne, na których spoczywają żołnierze II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Odwiedzali m.in. Monte Cassino, Loretto, Bolonię.
W tym roku uczniowie szkół m.in. z Grajewa, Niećkowa, Szczuczyna, Wojewodzina, Wysokiego Mazowieckiego, Suwałk, Augustowa i Białegostoku wraz z opiekunami i pracownikami IPN do 16 września będą odwiedzać na zachodzie Europy miejsca pamięci związane z 1. Samodzielną Brygadą Spadochronową generała Stanisława Sosabowskiego. Odwiedzą ponadto były niemiecki obóz koncentracyjny w Sachsenhausen, w którym więziono i zamordowano generała Stefana "Grota" Roweckiego, komendanta głównego Armii Krajowej.
Młodzież odwiedzi również m.in. miasto Haren w Niemczech, któremu w 1945 r., gdy na terenie brytyjskiej strefy okupacyjnej istniała polska strefa okupacyjna, nadano nazwę Maczków. Jak poinformował PAP Jarosław Wasilewski z IPN w Białymstoku, w mieście tym przebywali Polacy uwolnieni z obozów pracy i obozów jenieckich, m.in. powstańcy warszawscy. Nazwę Haren przywrócono miastu we wrześniu 1948 r.
Podczas wyjazdu młodzież weźmie udział w tematycznych wykładach. Elementem projektu są również indywidualne prace wykonywane przez uczestników, również w formie multimedialnej. Uczniowie wypełniają na wyjazdach specjalne karty pracy, które uzupełniają na podstawie zdobywanych na wyjeździe informacji.
Pełniący obowiązki naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku dr Waldemar Wilczewski powiedział PAP, że tegoroczny wyjazd odbywa się śladami generała Stanisława Maczka pomimo tego, że jego żołnierze nie są bezpośrednio związani z Białostocczyzną czy z Kresami.
"Chcieliśmy wyruszyć w tą drogę, żeby pokazać, że w tej Belgii, Holandii, terenach trochę nam odległych, również mówi się o Polakach dobrze. Tam (podobnie jak we Włoszech - PAP) Polacy odegrali też swoją rolę. Można się zatrzymać w Bredzie czy w jakichś innych miejscowościach, szczególnie tych mniejszych, i tam ludzie słyszeli nie tylko o generale Maczku, ale też z trudem, bo z trudem, ale umieją powiedzieć nazwisko Sosabowski" - powiedział Wilczewski.
Szef biura edukacyjnego dodał, że projekt ma na celu przybliżyć uczniom z podlaskich szkół historię w miejscach, gdzie ona się działa. Wyjazdy finansują starostwa powiatowe.
Efekty prac będą podsumowane w październiku na spotkaniu w IPN w Białymstoku. Młodzież zaprezentuje wówczas swoje prace, które powstaną w ramach projektu. Relacje z wyjazdu będą na bieżąco zamieszczane na portalach społecznościowych. Dr Wilczewski mówi, że to ważny przekaz, bo dzięki temu informacje z wyjazdu docierają do kolegów uczestników wyjazdu. (PAP)
kow/ rof/ mmi/