Kongres Kultury Chrześcijańskiej na trwałe zapisał się w kalendarzu wydarzeń kulturalnych; V Kongres w tym roku będzie odbywał się w 100-lecie KUL - przypomniał w piątek metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Kongres pod hasłem: "Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach" odbędzie się w dniach od 13-16 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Nawiązując do hasła kongresu, abp Budzik podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że KUL powstał jako "pierwsze dzieło w wolnej Rzeczypospolitej wolnych Polaków". "Przez 100 lat, a zwłaszcza przez drugie 50-lecie swego istnienia, zwłaszcza wtedy, kiedy był jedyną uczelnią katolicką między Łabą a Władywostokiem, czyli w całym imperium sowieckim był oazą wolnej myśli" - mówił metropolita lubelski.
Zaznaczył jednocześnie, że "mówiąc o człowieku, trzeba widzieć rozmaite nowe zagrożenia dla jego wolności". "Człowiek dzisiaj nie jest już niewolnikiem, którego można było sprzedać na targu, ale jest uwikłany w splot rozmaitych zależności; wypunktowanie różnych niebezpieczeństw zagrożenia ludzkiej wolności jest bardzo potrzebne" - podkreślił abp Budzik. Zaznaczył też, że wracają także klasyczne zagrożenia; m.in. międzynarodowym terroryzmem czy wydarzenia za naszą wschodnią granicą.
Abp Budzik podkreślił, że tegoroczny kongres jest pomyślany jako "istotna, międzynarodowa debata o znaczeniu wolności, która na naszym obszarze Europy została ocalona i wciąż stawia przed nami nowe wyzwania".
Nawiązując do hasła kongresu, abp Stanisław Budzik podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że KUL powstał jako "pierwsze dzieło w wolnej Rzeczypospolitej wolnych Polaków". "Przez 100 lat, a zwłaszcza przez drugie 50-lecie swego istnienia, zwłaszcza wtedy, kiedy był jedyną uczelnią katolicką między Łabą a Władywostokiem, czyli w całym imperium sowieckim był oazą wolnej myśli" - mówił metropolita lubelski.
Organizatorzy V Kongresu Kultury Chrześcijańskie, którego obrady toczyć się będą na KUL, wystosowali zaproszenia m.in. do przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasiego, ks. prof. Michała Hellera, Krzysztofa Pendereckiego, prof. Daniela Rotfelda i wielu innych intelektualistów i twórców.
Jak podkreślają organizatorzy kongresu, przygotowane debaty odzwierciedlają szerokie spectrum zagadnień i problemów. Np. o "Kosmicznym problemie wolności" mówić będzie ks. prof. Heller, a z kolei nt. "Wolność i religia" spierać się będą znani filozofowie. "A skoro V Kongres Kultury Chrześcijańskiej otwiera obchody 100-lecia KUL, uczelni, która odegrała olbrzymią rolę w kształceniu kadr dla polskiej kultury, to o roli KUL-u w czasie PRL-u, jako spektakularnej +Wyspie wolności+ pomiędzy Łabą a Władywostokiem, mówić będą najwybitniejsi polscy historycy i świadkowie tamtych wydarzeń" - mówili organizatorzy kongresu.
Mowa też będzie - jak poinformowali organizatorzy - o perspektywach pojednania w Europie środkowo-wschodniej, co dokonało się "dzięki wyraźnej inspiracji chrześcijańskiej". Debatować będą intelektualiści z Polski, Ukrainy i Rosji. Nie zabraknie też wątków ekumenicznych.
Abp. Budzik przypomniał, że Kongres Kultury Chrześcijańskiej to jedna z najważniejszych inicjatyw nieżyjącego już metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego, która jest kontynuowana i mieści się w nurcie dialogu Kościoła ze współczesną kulturą. Pierwszy Kongres zwołano w 2000 roku, spotkania odbywają się co cztery lata.
Obradom towarzyszyć będą liczne imprezy kulturalne i wystawy. (PAP)
skz/ malk/